W ubiegły weekend poznaliśmy najlepszych zawodników ergometru wioślarskiego 2024 roku.

Brydżyści Uniwersytetu Rzeszowskiego brązowymi medalistami Akademickich Mistrzostw Polski w typach Uniwersytetów

W dniach od 18 do 20 czerwca br., w Centrum Konferencyjnym o3Meetprzy Hotelu ATOS w Warszawie, przy ul. Mangalia 1, odbyły się kolejne Akademickie Mistrzostwa Polski w Brydżu Sportowym. W ponad dwudziestoletniej historii tych rozgrywek, reprezentacja Uniwersytetu Rzeszowskiego wystartowała szósty raz. Do tegorocznego  AMP-u zgłosiło się 24 uczelni z Polski, ponad 160 brydżystek i brydżystów, studentów i pracowników szkół wyższych. Trzydniowe zmagania sportowe przy stołach brydżowych były klasyfikowane w Turnieju Par ( wystartowało 69 duetów) i Turnieju Teamów ( z udziałem 29 drużyn ), oraz klasyfikacji drużynowej, na którą składały się wyniki trzech najlepszych par i jednego teamu z każdej uczelni. Zawody zostały zorganizowane wzorowo przez Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Warszawskiego i jego wiceprezesa Olafa Wekera, przy współfinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a głównym sponsorem mistrzostw była Grupa LOTOS S.A.

Drużyna UR wystąpiła w składzie: studenci: Katarzyna Bąk, Robert Brak, Dominik Puchała, Patryk Leszczak, Ksawery Pragłowski i pracownicy: Anna Cisek, Jacek Bartman, Adam Najdecki, Janusz Słonina i Tadeusz Marut, który pełnił funkcję kapitana zespołu. Mimo braku w składzie drużyny, naszej pary medalowej z dwóch poprzednich AMP-ów, Ilony i Aleksandra Bobko ( okoliczności obiektywne ), nasi brydżyści potwierdzili swoją przynależność do czołówki uniwersytetów w Polsce w brydżu sportowym, zdobywając dwa brązowe medale w Turnieju Par: Anna Cisek/Robert Brak, zajęła 8 miejsce wuniwersytetach wśród 25 par startujących i 23 miejsce w klasyfikacj generalnej w stawce 69 par startujących. Para, Dominik Puchała/Ksawery Pragłowski ( 12 miejsce ), i para Tadeusz Marut/Janusz Słonina ( 16 miejsce ). W Turnieju Teamów, gdzie wystartowało 29 drużyn, UR 1 w składzie, Anna Cisek, Robert Brak, Tadeusz Marut, Janusz Słonina zdobył 98,37 pkt zajmując 3 miejsce w uniwerytetach za złotym medalistą Uniwersytetem Warszawskim, i srebrym medalistą Uniwersytetem Szczecińskim. UR 2 w składzie: Dominik Puchała, Ksawery Pragłowski, Katarzyna Bąk, Patryk Leszczak, Jacek Bartman i Adam Najdecki, zdobył 74,98 pkt zajmując 8 miejsce w uniwersytetach. Należy nadmienić bardzo udany występ na tych mistrzostwach naszej debiutanckiej dwójki, Katarzyna Bąk/Patryk Leszczak, którzy w Turnieju Par zajęli 17 miejsce w pionie uniwersytetów. W klasyfikacji drużynowej Uniwersytet Rzeszowski zdobywając 772 pkt ( 468 pkt za TP i 304 pkt za TT ) uplasował się na 9 miejscu w Polsce na 24 uczelni, i 3 miejscu w pionie uniwersytetów na 10 startujących.

Dodać należy, że za udany występ brydżystów Klubu Uczelnianego AZS UR dołożyli 61 pkt do klasyfikacji generalnej AMP-u za 2021 rok i na dzień 21 czerwca br., jest tych punktów 911 co daje 24 miejsce w Polsce, na 111 sklasyfikowanych uczelni publicznych i niepublicznych.

Szczególne słowa podziękowania kieruję na ręce Pani Prezes Spółdzielni Mieszkańowej ENERGETYK w Rzeszowie i Zarządu tej Spółdzielni za sponsorowanie transportu do Warszawy dla Sekcji Brydża sportowego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dziękuję.

Opiekun Sekcji Brydża Sportowego KU AZS Uniwerytetu Rzeszowskiego

mgr Adam Maryniak