Uroczystość wręczenia dyplomów oraz „czepka pielęgniarskiego” absolwentom pielęgniarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego

W dniu  14 lipca 2021 r. odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów licencjata pielęgniarstwa i  symbolicznego czepka pielęgniarskiego absolwentom studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo.

Uroczystość – ceremonia czepkowania  jest swego rodzaju elementem kultury pielęgniarskiej i uroczystym wprowadzeniem do grupy profesjonalistów – pielęgniarek, symbolicznym wtajemniczeniem zawodowym. Podczas tej uroczystości absolwenci – licencjaci pielęgniarstwa otrzymują symbol czepka pielęgniarskiego. Ceremoniał symboliki zawodowej w Polsce kształtował się od początku szkolnictwa pielęgniarskiego, ale nasilenie kultywowania tej tradycji rozwinęło się po II wojnie światowej. Aktualnie ceremoniał uroczystości zawodowych został przemodelowany do systemu akademickiego kształcenia pielęgniarek, ale tradycje i symbole pielęgniarskie takie jak: czepek, mundur, przyrzeczenie  czy hymn pielęgniarski są wierne tradycji pielęgniarskiej. Pomimo tego, że pielęgniarki w miejscu pracy nie noszą już czepków pielęgniarskich, to  nadal kultywuje się tradycję i przywiązanie do symboli pielęgniarskich w trakcie okolicznościowych uroczystości akademickich.

Ceremonię uroczystego wręczenia symbolicznego czepka pielęgniarskiego w Uniwersytecie Rzeszowskim otworzyła Pani Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia - dr hab. Elżbieta Rokosz oraz Prorektor ds. Kolegium Nauk Medycznych – prof. dr hab. n.med. Artur Mazur, który powitał przybyłych  gości.

Tegoroczną uroczystość zaszczycili swoją obecnością: mgr Mariola Zajdel-Ostrowska – Dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej  Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie; mgr Jolanta Tomczyk-Fila –z-ca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie; mgr Renata Żukowska – Dyrektor Wydziału Zdrowia w Urzędzie Miasta Rzeszowa oraz przedstawiciele organizacji pielęgniarskich: mgr Teresa Kuziara – członek Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych; mgr Anita Drążek – Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie; mgr Elżbieta Sułyk  - Przewodnicząca Oddziału Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Rzeszowie. Wśród gości byli także: konsultanci wojewódzcy w dziedzinie pielęgniarstwa – mgr Beata Barańska – konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa i mgr Dorota Liput – konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa  opieki długoterminowej oraz Dyrektorzy  Pielęgniarki Naczelne rzeszowskich szpitali – Dr n.med.   Janusz Ławiński – Dyrektor oraz mgr Elżbieta Mianowska – Pielęgniarka Naczelna z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. F.Chopina w Rzeszowie; dr n.społ. Małgorzata Zatorska-Zoła – Pielęgniarka Naczelna Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Rzeszowie;  mgr Maria Micał – Pielęgniarka Naczelna z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie; lek.med. Janusz Zieliński – Dyrektor oraz mgr Agata Rybka – Pielęgniarka Naczelna ze Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny w Rudnej Małej; Dyrektorzy i Kierownicy Zakładów Pielęgniarstwa i Centrów Symulacji Medycznej z podkarpackich uczelni oraz Uniwersytetu Opolskiego.

Ceremonia  odbyła się w obecności Dziekana  Kolegium Nauk Medycznych– dr hab. n.o zdr. Edyty Barnaś,  Prodziekan – dr n.med. Małgorzaty Marć; Kierownika Zakładu Pielęgniarstwa i Zdrowia Publicznego – dr hab. n.o zdr. Pawła Więcha oraz Kierownika Kierunku Pielęgniarstwo – dr n. o zdr. Zdzisławy Chmiel.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było nałożenie symbolicznych czepków studentom przez: mgr Anetę Lesiak – Opiekuna III roku – absolwentów, dr n o zdr. Zdzisławę Chmiel  – Kierownika Kierunku Pielęgniarstwo, dr n.med. Małgorzatę Marć –  Prodziekana Kolegium Nauk Medycznych; mgr Elżbietę Sułyk i  mgr Anitę Drążek. Po otrzymaniu symbolicznych czepków absolwenci złożyli zawodowe przyrzeczenie i odśpiewali hymn pielęgniarski.

W trakcie uroczystości wręczono także nagrody  dla finalistek Ogólnopolskiej Olimpiady  Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej, która odbyła się   w maju w Rzeszowie – Katarzyny Miazgi i Julity Antoszkiewicz. Ostatni już okolicznościowy wykład dla absolwentów wygłosił dr Grzegorz Kucaba  - Dyrektor  Centrum Symulacji Medycznej UR.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert wokalno-instrumentalny w wykonaniu Katarzyny Motyki i Rafała Czarnackiego.

Celebrowanie uroczystości zawodowych w połączeniu z akademickim ukończeniem studiów jest kontynuacją bogatej tradycji szkół pielęgniarskich nie tylko w Polsce ale także w świecie. Moment poświęcenia uwagi absolwentom  - włożenie czepka pielęgniarskiego na głowę adeptki lub przypięcie broszki adeptowi pielęgniarstwa jest przejawem osiągnięcia poziomu statusu zawodowego,  symbolicznym włączeniem do grupy zawodowej, wzmocnionym przeżyciami emocjonalnymi i podkreślającym rangę osiągnięć indywidualnych i społecznych.