Zapraszamy na koncert patriotyczny Legenda o żołnierzu polskim, z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

Serdecznie zapraszamy na koncert patriotyczny Legenda o żołnierzu polskim, związany z obchodami Święta Odzyskania Niepodległości.

Trzon koncertu stanowić będzie postać Adama Kowalskiego, żołnierza Wojska Polskiego II RP, dziennikarza i przede wszystkim poety. Jego losy, urodzonego w Rzeszowie wnuka powstańca styczniowego, w sposób szczególny rezonowały w jego późniejszej patriotycznej postawie i pełnej żarliwości poezji. Dostrzegając przypadającą w 2022 r. 75-rocznicę jego śmierci, autorzy dzieła i jego  wykonawcy, spróbują przedstawić losy polskiego żołnierza w walce o wolność Polski w latach 1911-1945. Uczynią to poprzez muzyczne opracowanie poezji Adama Kowalskiego oraz próbą współczesnego z nią dialogu. Inicjacją każdej pieśni są komentarze współczesnej poetki Moniki Partyk a muzyczne środki wyrazu wykorzystane przez Krzysztofa Mroziaka niejednego słuchacza głęboko poruszą.

Koncert odbędzie się w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego, budynek A1 w dniu 11.11.o godz. 18.00, a wykonawcami będą: Chór Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Strzyżowski Chór Kameralny, kwartet jazzowy, kwartet smyczkowy oraz soliści: Ewa Siembida-Jachym i Kacper Bator. Narracje prezentował będzie Robert Chodur. Dyrygentami koncertu będą pracownicy Instytutu Muzyki Uniwersytet Rzeszowskiego: dr Katarzyna Sobas oraz prof. Grzegorz Oliwa.

Plakat 11listopada 2022 dyrygenci.jpg [1.17 MB]