Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego w radzie Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących

Miło nam poinformować, że prof. dr hab. inż Lucyna Leniowska została nową Przewodniczącą Rady Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących (PSLBiW) na kadencję 2024-2026. Rada PSLBiW jest organem doradczym dla Zespołu koordynującego Sieć.

W skład Sieci wchodzą zarówno przedstawiciele laboratoriów z pod

Podczas posiedzenia omówiono działalność Rady poprzedniej kadencji oraz dokonano wyboru dziewięciu członków nowej Rady. Przewodniczącą została prof. Lucyna Leniowska, reprezentująca Laboratorium Sterowania Układów Mechanicznych i Elektrycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Komentując decyzję członków Sieci, wskazała kierunki pracy w czasie najbliższej, dwuletniej kadencji.

– Po pierwsze rozszerzamy naszą działalność. Przybywa nam laboratoriów, które chcą uczestniczyć w pracach Sieci i chcą się szkolić. Wciąż mamy jednak niewiele laboratoriów akredytowanych i to będzie nasz najważniejszy cel – aby z listy ponad 100 laboratoriów zrzeszonych w Sieci, przynajmniej połowę doprowadzić do procesu akredytacyjnego – zaznaczyła prof. Lucyna Leniowska.

Rada Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących jest organem doradczym dla Zespołu koordynującego Sieć, którego spotkania odbywają się raz na kwartał. W jej skład wchodzą zarówno przedstawiciele podkarpackich uczelni, jak też laboratoriów komercyjnych. Stale wzrasta również liczba laboratoriów współpracujących w ramach Sieci.

– W tym momencie jest ich już 114. Wzbogacamy swoją ofertę o kolejne usługi badawcze. Są to m.in. usługi medyczne, weterynaryjne, biologiczne, mikrobiologiczne, chemia, budownictwo, kompatybilność elektromechaniczna, matematyka stosowana, badania gruntu i setki innych – wylicza Anna Smyk, koordynator PSLBiW.

Kompletna oferta badań i wzorcowań dostępna jest na stronie badania.pcinn.org. Podkarpacka Sieć Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących stanowi forum, które integruje potencjał laboratoriów oraz rozwija kompetencje ich personelu. Obecnie w ofercie dostępnych jest ponad 780 usług.

Skład nowej Rady PSLBiW

1. Przewodniczący Rady – prof. dr hab. inż. Lucyna Leniowska – Laboratorium Sterowania Układów Mechanicznych i Elektrycznych, UR
  2. Zastępca Przewodniczącego Rady – dr inż. Lucjan Janas – Wydziałowe Laboratorium Badania Konstrukcji, PRz
  3. Członek Rady –  dr hab. n. med. inż. Dorota Bartusik-Aebisher, prof. UR – Laboratorium procesów metabolicznych, zaburzeń i modeli rozwoju organizmu dziecięcego, UR