Profesor Remigiusz Kijak w serialu dokumentalnym telewizji TVN

Pan Prof. Remigiusz Kijak  z Instytut Pedagogiki wziął udział w serialu dokumentalnym telewizji TVN „Sztuce Nie-Kochania” oraz został  konsultantem merytorycznym nowego programu telewizji TTV Projekt Cupid.
"Wyobrażenia na temat miłości, bliskich relacji, seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną są nadal krzywdzące. Prowadząc od wielu lat badania w tym zakresie mogę stwierdzić, że proces zmiany postaw na bardziej akceptujące jest niezmiernie powolny. Program „Projekt cupid” w sposób niezmiernie wyważony, piękny, subtelny i merytoryczny przekazuje widzowi nie tylko wiedzę, ale i kawałek życia osób z niepełnosprawnościami, ich pasji, miłości oraz pragnień." – komentuje pedagog specjalny, dr hab. prof. Remigiusz Kijak z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz z Uniwersytetu Warszawskiego. Informacja ze strony: https://www.tvn.pl/aktualnosci/projekt-cupid-walentynkowa-nowosc-ttv,347741,n.html

Istnieją różne modele seksualności człowieka. „Sztuka Nie-Kochania” przygląda się sferze rzadko prezentowanej szerszej publiczności – osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Film dokumentalny i zarazem odcinek specjalny w reżyserii Kobasa Laksy związany jest tematycznie z nową serią na antenie stacji, „Projekt Cupid”. Emisja dokumentu odbyła się 13 lutego o godz. 23:05 w TTV oraz Player.pl. A program projekt Cupid można oglądać w każdą niedzielę w telewizji TTV o 22:05 jak i Player.pl. Film dokumentalny można obejrzeć online na platformie VOD Player.pl.

Tytuł filmu nawiązuje do znanej książki polskiej seksuolożki Michaliny Wisłockiej. Jej pionierskie badania i treść książki przyczyniły się do zmian w polskiej mentalności i podejściu do spraw seksu. W przypadku seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną, często dąży się do wyhamowywania i ograniczenia ich samodzielności w myśleniu i realizacji seksualnej – tematach, które wydają się kontrowersyjne także w codziennych rozmowach. Dziś osobami, które zajmują się seksualnością osób z niepełnosprawnością intelektualną są: dr Iza Fornalik oraz prof. Remigiusz Kijak – autor pierwszych w Polsce publikacji na temat seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Film powstał jako inicjatywa pokazania tej sfery życia osób z niepełnosprawnością intelektualną, o której głośno się nie mówi.
Seksualność jest kluczowym aspektem istnienia człowieka. Nie ma dodatkowego podziału na seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dotyczy każdego i nie zależy od ilorazu inteligencji.
W programie poznamy kilku bohaterów z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej oraz ich rodziców. Jak duży wpływ na tożsamość płciową, orientację, preferencje, role płciowe i funkcjonowanie seksualne mają: rodzina, terapeuci i nauczyciele, instytucje państwowe oraz obyczajowość? Film jest dostępny na platformie  VOD Player.pl: