Wykład otwarty 14.12.2022 r. godz. 11.00 on-line

Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy członków Oddziału Rzeszowskiego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, pracowników i studentów Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz wszystkich zainteresowanych do wysłuchania wykładu pt. "Adenoviral vectors: convenient tools for vaccine generation, genes delivery and expression in modern biomedical research". Wykład wygłosi Dr Oleksandr Korchynskyy (Zakład Immunologii Człowieka Kolegium Nauk Medycznych UR), Wiceprzewodniczący Rzeszowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.

Wykład on-line odbędzie się 14 grudnia 2022 r., o godz.11:00.Zgłoszenia na wykład można dokonać e-mailowo pod adresem: isadowska@ur.edu.pl

Parametry do logowania:

Identyfikator spotkania: 927 4035 8991
Kod dostępu: 809021

SHORT BIOGRAPHICAL NOTE Olexandr Korchynskyi is an Associate Professor at the Department of Immunology, Medical Faculty, and the Centre for Innovative Research in Medical and Natural Sciences and Institute for Experimental Medicine, Rzeszow University (Poland) since 2016. He received his PhD in Biochemistry in 1993. He received an extensive training at the field of cell signaling, cell and molecular biology and immunology from several renowned European institutions: Ludwig Institute for Cancer Research, Uppsala, Sweden, Netherlands Cancer Institute, Amsterdam and Leiden Universities, The Netherlands. During 2002-2007 Dr Korchynskyi was trained at the University of North Carolina at Chapel Hill, NC, University of California at San Diego, CA and Virginia Commonwealth University, Richmond, VA, U.S.A. Olexandr Korchynskyi authored and co-authored over 40 scientific papers, including work published in Nature and Science that scored over 3000 citations.

PTB.jpg [11.94 KB]