Aktualności / News

Filtruj wyniki
czasopismo ABB

Pracownicy Instytutu Biotechnologii UR: Anna Deręgowska, Katarzyna Kozioł oraz studentki kierunku Biotechnologia UR: Natalia Tomaszek i Patrycja Cuch wraz ze zespołem naukowym Pani Profesor Natalii Sybirnej z Lwowskego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki opublikowali pracę naukową w czasopiśmie Archives of Biochemistry and Biophysics.

Nasz pracownik prowadził wykład w Podkarpackim Centrum Nauki "Łukasiewicz"

Miło jest nam jest poinformować, że w dniu 28 lutego 2024 roku został nadany stopień doktora habilitowanego Pani dr inż. Magdalenie Słowik-Borowiec.

Z wielką przyjemnością informujemy, że studentka kierunku biotechnologia Pani inż. Julia Słaby została współautorką artykułu naukowego opublikowanego w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Zespół pod kierunkiem dra hab. Macieja Wnuka, prof. UR pokazał unikalne zastosowanie nanocząstek magnetytu opłaszczonych amorficznym węglem w celu eliminowania komórek raka piersi o różnym statusie mutacji, poprzez aktywowanie cytotoksycznej autofagii za pośrednictwem stresu redukcyjnego.

Decyzją Urzędu Patentowego RP na zgłoszenie nr P.435340 pt. „Sposób otrzymywania drożdżowych producentów etanolu z ksylozy z termotolerancyjnych drożdży Ogataea polymorpha” został udzielony patent.

schemat produkcji etanolu przez drożdże

Pracownicy Instytutu Biotechnologii UR Roksolana Vasylyshyn, Andriy Sybirnyy i Justyna Ruchała opublikowali pracę naukową w czasopiśmie FEMS Yeast Research dotyczącą konstruowania drożdży Ogataea polymorpha zdolnych do fermentacji celobiozy.

1 marca br., o godz. 10 zapraszamy na seminarium naukowe "Voids and vacancies: electronic properties and computational challenges"

W dniu 2 lutego br. nasza studentka prezentowała swój projekt biooczyszczacza powietrza na spotkaniu z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego.

Studentka kierunku Biotechnologia - Natalia Stefańska postanowiła wykorzystać zdobywaną na studiach wiedzę oraz zaplecze techniczne Podkarpackiego Centrum Innowacji do stworzenia biooczyszczacza powietrza opartego na hodowli mikroalg.

Decyzją Ministra Nauki Dariusza Wieczorka interdyscyplinarny zespół naukowców KNP pod kierunkiem Pani Prorektor ds. Kolegium Nauk Przyrodniczych prof. dr hab. Idalii Kasprzyk otrzymał środki w wysokości 17 mln złotych na realizację projektu Doskonałe Podkarpacie - Kompleksowe badania środowiska w Uniwersytecie Rzeszowskim na rzecz regionu.