W wieku 51 lat zmarł dr Grzegorz Jaśkiewicz, germanista, literaturoznawca, wykładowca akademicki związany z Uniwersytetem Rzeszowskim

Zdjęcie dra G. Jaśkiewicza

„Na tamten świat nikt się nie spóźnia. Niektórzy są nawet przed czasem.”

Marian Karczmarczyk

Z ogromnym smutkiem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego drogiego Kolegi, pracownika Katedry Germanistyki, Kierownika Pracowni Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych, opiekuna naukowego Biblioteki Austriackiej w Rzeszowie, Prodziekana Wydziału Filologicznego (w latach 2007-2011), Zastępcy Dyrektora Instytutu Filologii Germańskiej (w latach 2013-2019), cenionego naukowca, dydaktyka, wielkiego przyjaciela studentów.
Doktor Jaśkiewicz naukowo zajmował się problematyką literatury niemieckojęzycznej. Studia germanistyczne ukończył w 1996 roku, stopień doktora nauk humanistycznych uzyskał w roku 2003. Od początku swojej kariery naukowo-dydaktycznej był związany z Rzeszowem: Wyższą Szkołą Pedagogiczną i Uniwersytetem Rzeszowskim, wykładał ponadto w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Przemyślu oraz Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.
Grzegorz Jaśkiewicz jest autorem kilkudziesięciu publikacji, w tym monografii pt. „Die deutsche Nationalfrage in der deutschen Literatur 1980 – 1995“, która ukazała się w 2011 roku w hamburskim wydawnictwie Dr. Kovač w serii naukowej „Schriftenreihe Studien zur Germanistik”. Grzegorz Jaśkiewicz zredagował pięć monografii wieloautorskich, kilka podręczników do nauczania historii literatury niemieckojęzycznej, był autorem licznych rozdziałów w monografiach i artykułów naukowych, które ukazały się w periodykach w kraju i za granicą. Interesował się między innymi kwestią tożsamości w literaturze, problematyką pamięci czasu przemian. Ważne miejsce w jego dociekaniach badawczych zajmowało pokłosie literackie Niemiec Wschodnich. Od momentu powstania Biblioteki Austriackiej w Rzeszowie doktor Jaśkiewicz pełnił funkcję jej opiekuna naukowego. Odbywał liczne staże w Austrii, Niemczech i Holandii.
Grzegorz Jaśkiewicz był niezwykle cenionym dydaktykiem, wykładowcą historii literatury i historii krajów niemieckojęzycznych, nauczał również przekładu i stylistyki języka niemieckiego. Wielokrotnie pełnił funkcję promotora prac licencjackich i magisterskich. Jego zaangażowanie i wkład pracy docenili studenci, którzy dwukrotnie uhonorowali go Laurem Studenckim.
W naszej pamięci pozostanie jako ciepły, życzliwy człowiek, który ujmował kulturą osobistą, poczuciem humoru oraz serdecznością.
Łączymy się w bólu po stracie naszego Kolegi i Przyjaciela. Rodzinę prosimy o przyjęcie wyrazów głębokiego współczucia.
Grzegorzu, spoczywaj w pokoju!