Z wielkim żalem informujemy, że zmarła Pani prof. dr hab. Irena Medňanská

Irena Mednanska

Z wielkim żalem i smutkiem informujemy, że w dniu 31 grudnia 2020 roku zmarła

Pani prof. dr hab. Irena Medňanská,

słowacki muzykolog, pedagog artystyczny, akordeonistka, nauczyciel akademicki, dyrektor Filharmonii w Koszycach.

Pani Profesor przez wiele lat związana była z Instytutem Muzyki i Instytutem Pedagogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Postać wyjątkowa w dziejach europejskiej muzyki, szczególnie muzykologii, pedagogiki muzycznej, teorii i historii muzyki. Absolwentka Konserwatorium w Žylinie, Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Weimarze, Uniwersytetu Martina Lutra w Halle.

Pani Profesor była wybitnym menadżerem, naukowcem, nauczycielem i mentorem wielu pokoleń muzyków, dydaktyków, animatorów kultury muzycznej. Ogromnie zaangażowana w pracę na rzecz upowszechniania edukacji muzycznej. Członkini Prezydium European Association for Music in Schools (EAS), oraz International Society for Integrative Music Pedagogy.

Żegnamy Panią Profesor z bólem i wyjątkową powagą. Cześć Jej pamięci!

Rodzinie, Przyjaciołom i bliskim składamy najszczersze kondolencje.

Dyrekcja Instytutu Muzyki wraz ze społecznością akademicką.

Tekst: Prof. UR, dr hab. Mirosław Dymon

Zdjęcie: Archiwum Centrum Muzycznego Słowacji