Doskonała Nauka w Kolegium Nauk Społecznych UR

Z przyjemnością informujemy, że projekt „Child Research and Education Congress” przygotowany przez dr Mariolę Kinal z Instytutu Pedagogiki naszego Kolegium otrzymał dofinansowanie w ramach programu Doskonała Nauka – wsparcie konferencji naukowych w kwocie 98 450 zł.

Celem projektu jest organizacja i realizacja dwudniowego Kongresu Badań nad Dzieckiem i Edukacją (Child Research and Education Congress) oraz integracja środowisk zajmujących się badaniami nad rozwojem dziecka i rolą edukacji w jego wzroście, a także interdyscyplinarna analiza systemów i teorii edukacyjnych w kontekście następujących zmian (społecznych, psychologicznych, technologicznych, edukacyjnych). Dodatkowym celem projektu będzie nawiązanie formalnych i nieformalnych kontaktów z badaczami zajmującymi się problematyką dziecka i edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej w Polsce i na świecie.

Poruszana tematyka będzie obejmowała:

1. analizę i ocenę działania systemów edukacji formalnej i nieformalnej w Polsce i na świecie,
  2. rolę mediów w edukacji - w tym szczególnie oddziaływanie edukacji zdalnej na dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz poszukiwanie rozwiązań metodycznych w kontekście edukacji zdalnej oraz wykorzystania mediów w codziennej pracy nauczyciela;
  3. zmiany jakie zachodzą w postrzeganiu dziecka na przestrzeni lat w Polsce i na świecie oraz ewolucję zadań jakie stoją przed oświatą w kontekście historycznym;
  4. psychologiczne aspekty funkcjonowania dziecka w zmieniającej się rzeczywistości społecznej i edukacyjnej oraz rolę komunikacji w edukacji;
  5. analizę edukacji artystycznej i jej oddziaływania na harmonijny rozwój dziecka;
  6. oddziaływanie środowisk poza szkolnych tj. rodzina, instytucje społeczne na rozwój dziecka i jego edukację.

Efektem realizacji Kongresu będzie publikacja wyników i postulatów zaprezentowanych podczas wydarzenia w formule otwartego dostępu w wersji cyfrowej (na dedykowanej dla tego wydarzenia platformie internetowej), w wersji drukowanej w czasopismie "Kultura-Edukacja-Przemiany (40 pkt. MEiN) w języku polskim lub angielskim.

Szczegółowe informacje o dofinansowanych projektach znajdują się na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.