Światowy Dzień Pszczół

W 2018 r. ONZ ustanowiło dzień 20 maja Światowym Dniem Pszczół. Z tej okazji, każdego roku na całym świecie organizuje różne spotkania, warsztaty, prelekcje, które mają na celu zwrócenie uwagi na rolę owadów zapylających w procesie upraw rolnych i sadowniczych, jak również na różne zagrożenia dla populacji pszczół i innych owadów zapylających we współczesnym świecie. W tym roku również Instytut Nauk Socjologicznych postanowił włączyć się w owe działania.

20 maja 2021 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pysznicy (powiat stalowowolski) z inicjatywy Dyrektor Biblioteki, Pani mgr Joanny Sztaby, odbyły się zajęcia warsztatowe dla najmłodszych, w których udział wzięła grupa dzieci w wieku 4-5 lat z Przedszkola w Pysznicy. Zajęcia poprowadziła dr Anna Witkowska-Paleń, pracownik badawczo-dydaktyczny w INS UR, a prywatnie również pszczelarka.

Dzieci wzięły udział w różnych grach i zabawach: nauczyły się rozpoznawać i nazywać owady (w tym owady zapylające), poznały podstawowe produkty pszczele (miód, wosk, pyłek), dowiedziały się, jak przebiega proces pozyskiwania miodu, a także: jak ubrać się do pasieki oraz jak się zachowywać w obecności pszczół. Dzieci mogły również obejrzeć wnętrze ula i podstawowe akcesoria pszczelarskie, przymierzyć strój pszczelarza oraz obserwować pracę pszczół w ulu pokazowym. Dzieci miały również okazję dowiedzieć się, jak pszczoły porozumiewają się między sobą za pomocą tańca, a na zakończenie zajęć cała grupa wykonała „taniec pszczół”.