Pracownicy INS UR - Praca zdalna

Rzeszów, 23 października 2020 r.

Szanowni Państwo, Pracownicy Instytutu Nauk Socjologicznych

W związku z pytaniami naszych Pracowników dotyczącymi pracy zdalnej, informuję, że Ustawa z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w art. 3 stanowi, iż pracodawca w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, może zlecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej. Praca zdalna – w rozumieniu ustawy – jest pracą określoną w umowie o pracę, wykonywaną przez czas określony poza miejscem jej stałego wykonywania. Pracodawca może zlecić wykonywanie pracy zdalnej, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy. W szczególności praca zdalna może być wykonywana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Ponadto wyjaśniam, że par. 1 p. 4 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 16 października 2020 roku w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 stanowi, iż decyzję w sprawie sposobu prowadzenia kształcenia w uczelni podejmuje rektor i określa warunki realizacji zajęć oraz korzystania z infrastruktury uczelni zapewniające bezpieczeństwo osób prowadzących zajęcia i biorących w nich udział.

Nadmieniam, że Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego w
Komunikacie w sprawie funkcjonowania UR od 17 października 2020 roku określił zasady funkcjonowania UR, w tym sposób kształcenia w Uczelni oraz system pracy administracji:
 /uniwersytet/aktualnosci/komunikat-rektora-ur-w-sprawie-funkcjonowania-ur-od-17102020,27435

Z poważaniem

Ks. prof. UR dr hab. Witold Jedynak – dyrektor INS