Wykład Prof. dra hab. inż. Artura Bednarkiewicza z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych, PAN

W czwartek 17 listopada br. w formie zdalnej odbył się wykład Prof. dra hab. inż. Artura Bednarkiewicza z Oddziału Fizykochemii Biomedycznej, Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych, Polskiej Akademii Nauk pt. Właściwości i biomedyczne zastosowania luminescencyjnych koloidalnych nanokryształów domieszkowanych jonami lantanowców.

Streszczenie

Luminescencyjne koloidalne nanokryształy domieszkowanych jonami lantanowców wykazują unikatowe właściwości spektroskopowe. Dzięki wąskospektralnym pasmom absorpcji i emisji, wydajnej emisji anty-Stokesowskiej i długim czasom życia, a także wysokiej fotostabilności, mogą naleźć  zastosowanie jako znaczniki luminescencyjne w biologii, diagnostyce i teranostyce. W trakcie wykładu, zostaną omówione te fundamentalne właściwości optyczne (tzw. konwersja energii w górę, emisja lawinowa) oraz przykładowe zastosowania: obrazowanie i obrazowanie superrozdzielcze, sondy i czujniki bazujące na zjawisku FRET, nanotermometria luminescencyjna i hipertermia.

Krótki rys biograficzny

Artur Bednarkiewicz studiował na Wydziale Inżynierii Biomedycznej na Politechnice Wrocławskiej, gdzie otrzymał tytuł mgr inż. w 1998 roku. Doktorat, stopień doktora habilitowanego i profesurę uzyskał w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN odpowiednio w latach 2003 2013, 2015 za prace związane z laserami oraz luminoforami domieszkowanymi jonami lantanowców do zastosowań biomedycznych. Tytuł profesora belwederskiego uzyskał w 2020 roku. Po ponad trzyletnim stażu podoktorskim w Joint Research Centre Komisji Europejskiej we Włoszech, w grudniu 2008 roku powrócił do Wrocławia i utworzył interdyscyplinarny zespół NAOMIS z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ zajmujący się obrazowaniem i wykrywaniem molekularnym wspomaganym nanocząstkami. Do 2018 roku był kierownikiem Pracowni Biospektroskopii i Biodetekcji w WRC EIT+ (później PORT) a także p.o. kierownika Departamentu Naukowego w PORT. Od 2009 był również adiunktem w INTiBS Polskiej Akademii Nauk, gdzie obecnie jest kierownikiem własnej grupy badawczej oraz Departamentu Fizykochemii Biomedycznej. Jego obecne interdyscyplinarne badania koncentrują się na:

• nano(bio)spektroskopii optycznej, luminescencyjnej nanotermometrii i bioczujnikach do detekcji i obrazowania z wykorzystaniem nowatorskich znaczników luminescencyjnych wykorzystujących nanocząstki domieszkowane lantanowcami
  • mikroskopia super-rozdzielcza STED, SRI, PASSI, mikroskopia up-konwersyjna, biodetekcja z wykorzystaniem up-konwersji FRET
  • inżynieria optyczna i przestrzenna modulacja światła,
  • fizyka, spektroskopia i chemia materiałów domieszkowanych lantanowcami.

[autor ponad 168 publikacji, h-index =41, cyt.>6100, autor 6 patentów (w tym 1 EU) i 11 zgłoszeń patentowych, PI w grantach polskich i europejskich (NCN Sonata i Sonata Bis, OPUS, EU FET Open, POIG)]