Relacja z Letniej Olimpiady Seniorów i UTW w Chorzowie.

W dniu 16.09.2022 r. o godz.08.30, 18-osobowa grupa sportowców – członków UTW-UR i SPUTW w Rzeszowa, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, wyruszyła do Chorzowa, aby wziąć udział w XIV Olimpiadzie „Trzeci Wiek Na Start” organizowanej przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. Po przyjeździe do Chorzowa zatrzymaliśmy się w Parku Śląskim, gdzie zwiedziliśmy miejscowe ZOO. Atrakcją były m.in. dostojne żyrafy, znudzone lwy i tygrysy, opieszałe nosorożce oraz wesołe i głodne strusie. Po zwiedzeniu ZOO udaliśmy się do hotelu „Diament Arsenal Palace ****”, który zagwarantował nam organizator. Po zameldowaniu wyruszyliśmy na imprezę integracyjną zorganizowaną na Stadionie Śląskim w Chorzowie, gdzie po krótkim powitaniu, odbył się przegląd kulturalny uczestniczących organizacji /taniec, śpiew, kabaret oraz inne występy artystyczne/. Po imprezie udaliśmy się do hotelu na nocny odpoczynek. W następnym dniu ceremonia otwarcia rozpoczęła się od przemarszu i przedstawienia drużyn oraz odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego /łezka zakręciła się w oku/. Następnie przedstawiono zaproszonych gości i sponsorów, którzy wygłosili krótkie przemówienia. Uczciliśmy minutą ciszy zmarłego w tym roku mieszkańca Łaz, dwukrotnego złotego medalistę olimpijskiego w strzelaniu z pistoletu sylwetkowego /pd6/, Józefa Zapędzkiego. Przy dźwiękach przepięknego utworu Vangelisa z filmu „Krzysztof Columb”, nastąpiło zapalenie znicza przez reprezentację z Grecji i odśpiewanie hymnu olimpiady, po czym Olimpiadę uznano za otwartą. Zawodnicy zostali rozdzieleni do poszczególny konkurencji i rozpoczęła się sportowa rywalizacja, w której udział wzięły 53 organizacje seniorskie - 687 zawodników, w tym ekipa UTW-UR: Gromska Grażyna, Kawalec Antonina, Duleck Janina, Kuszarecka Danuta, Łobodziński Antoni, Wojdyło Halina, Pondo Janusz, Jan Ziąbek, Dziama Jadwiga, Kowalik Jadwiga, Janda Stanisław, Pelc Henryk, Urban Paweł,  Budnik Daniel, Prucnal Marian i Dorota Kieś- kierownik ekipy.

Nasz team zdobył 3 medale:

1.Antonina Kawalec /90+/   - bieg na 60 m – medal srebrny

2.Danuta Kuszarecka /60+/ - bieg na 60 m – medal srebrny

3.Halina Wojdyło  /80+/       - bieg na 60 m – medal brązowy

Medale te są także efektem współpracy i wsparcia Dyrekcji Uniwersyteckiego Centrum Lekkiej Atletyki przy Uniwersytecie Rzeszowskim, za co bardzo, bardzo dziękujemy. Wsparciem dla nas był i mamy nadzieję, że nadal będzie, dr Lesław Lasota, który nas trenował, uczył i wspierał - DZIĘKUJEMY!!!. Dziękujemy również naszej koleżance Danusi Kuszareckiej, za chęć i cierpliwość w prowadzeniu treningów.

Dziękujemy wszystkim sportowcom za udział w imprezie, za zaangażowanie i sportową rywalizację, myślę, że przy takiej postawie zawodników i współpracy z UR, w przyszłym roku efekty będą dużo lepsze.

Dorota Kieś

koordynator sekcji rekreacji sportowo-turystycznej

Fotorelacja kol. Janusza Obarskiego: