Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej

Strona internetowa CIiTWT-P: http://www.ur.edu.pl/wydzialy/matematyczno-przyrodniczy/jednostki-organizacyjne/centrum-innowacji-i-transferu-wiedzy-techniczno-przyrodniczej

W ramach Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej  wybudowane zostały następujące laboratoria:

1. Laboratorium Technologii Materiałów dla Przemysłu
  2. Laboratorium Inżynierii Wytwarzania
  3. Laboratorium Spektroskopii Materiałów
  4. Laboratorium Sterowania Układów Mechanicznych i Elektrycznych
  5. Laboratorium Badań i Kontroli Środowiska
  6. Laboratorium  Prognoz, Badań Systemowych i Strukturalnych
  7. Laboratorium Informatyki Stosowanej
  8. Laboratorium Zagadnień Społeczeństwa Informacyjnego
  9. Laboratorium Matematyki Stosowanej
  10. Jednostka Wspomagająca

Program badawczy realizowany w ramach Uniwersyteckiego Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej przyczyni się do wypracowania kapitału w postaci wiedzy podstawowej dla dalszego opracowania innowacyjnych przemysłowych technologii, dotyczących m.in. lotnictwa, informatycznych technologii, technologii wytwarzania oraz mechatroniki i robotyki, badań i kontroli środowiska, badań systemowych i strukturalnych, prognoz finansowych, gospodarczych i społecznych a także wypracowaniu metod służących formowaniu społeczeństwa informacyjnego. Będzie to służyć ukierunkowaniu Regionu na radykalny wzrost potencjału innowacyjnego oraz przyspieszonego rozwoju gospodarczego.

Cele szczegółowe:

• zwiększenie potencjału badawczego poprzez umożliwienie prowadzenia prac naukowo-badawczych na światowym poziomie
  • podniesienie jakości badań i możliwość uczestnictwa w innowacyjnych projektach badawczych
  • rozwój kompetencji pracowników naukowych w zakresie obsługi nowoczesnej aparatury laboratoryjnej
  • zwiększenie kapitału wiedzy podstawowej potrzebnej do dalszych badań stosowanych i rozwojowych
  • wzmocnienie możliwości rozwoju dziedzin decydujących o konkurencyjności gospodarki oraz o atrakcyjności inwestycyjnej regionu i kraju poprzez bezpłatne i otwarte udostępnianie wynik ów badań własnych, stanowiących bazę do dalszego rozwoju nauki
  • stworzenie warunk ów do szerszej współpracy z innymi uczelniami i jednostkami naukowo-badawczymi
  • transfer wiedzy o podstawach zjawisk i absorbowanych fakt ów – popularyzacja wiedzy wypracowanej w ramach Uniwersyteckiego Centrum Innowacji I Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej (publikacje, konferencje, itp.)
  • zachęcenie innych podmiotów do korzystania z zasobów wiedzy uczelni wyższej celem dalszego ich wykorzystania do opracowania innowacyjnych technologii.