
ZARZĄDZENIE NR ……….REKTORA UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO
z dnia ……….. r.
w sprawie warunków zaliczania przedmiotu wychowanie fizyczne przez studentów
Uniwersytetu Rzeszowskiego
Na podstawie art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1842 z późn. zm.) w związku z Załącznikiem nr 1 do Uchwały nr 89/05/2009 Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego z dnia 28 maja 2009 r. w sprawie utworzenia Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Rzeszowskiego (później Studium Wychowania Fizycznego i Rekreacji) zarządzam, co następuje:
§ 1
1. Zajęcia z wychowania fizycznego są obowiązkowe dla studentów studiów stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich.
2. Do zaliczenia roku (semestru), na którym zgodnie z programem i planem studiów przewidziane są zajęcia z wychowania fizycznego, wymagane jest uzyskanie przez studenta zaliczenia z oceną tego przedmiotu. Zaliczenie potwierdza się poprzez odpowiedni wpis w wirtualnej uczelni, oraz podpisem na wydrukowanym protokole zbiorczym.
§ 2
1. Zajęcia z wychowania fizycznego realizowane są w wymiarze 30 godzin w semestrze, przez dwa semestry.
2. Dopuszcza się inny wymiar godzin zajęć z wychowania fizycznego niż określony w ustępie 1, na kierunkach, na których kształcenie odbywa się zgodnie ze standardami kształcenia określonymi na podstawie art. 9b ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
3. Na studiach stacjonarnych drugiego stopnia, zajęcia z wychowania fizycznego mogą być realizowane jako zajęcia dodatkowe, w wymiarze godzin określonym w planie studiów.
§ 3
1. Zaliczenie z wychowania fizycznego student może uzyskać uczestnicząc praktycznie w jednej poniżej wymienionych form organizacyjnych:
1) zajęcia z wychowania fizycznego organizowane przez Studium Wychowania Fizycznego i Rekreacji UR (zwanego dalej SWFiR) - wpisu dokonuje prowadzący zajęcia;
2) zajęcia w ramach sekcji sportowej Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego (KUAZS UR) - wpisu dokonuje prowadzący zajęcia dla danego kierunku, na którym studiuje student.
3) Zespół Pieśni i Tańca „Resovia Saltans” - wpisu dokonuje Kierownik Studium Kulturalno-Oświatowego lub prowadzący zajęcia dla danego kierunku, na którym studiuje student, na podstawie przekazanej listy studentów;
4) inne formy zajęć organizowane przez SWFiR takie jak obozy, kursy, szkolenia specjalistyczne - wpisu dokonuje prowadzący zajęcia;
5) zajęcia wyrównawczo-kompensacyjne (na podstawie skierowania od lekarza specjalisty lub lekarza Przychodni Akademickiej) - wpisu dokonuje prowadzący zajęcia wyrównawczo-kompensacyjne.
2. Z zastrzeżeniem § 4, studentowi, który nie uczestniczy w zajęciach, o których mowa w § 3 ust. 1, nie zostaje zaliczony semestr (rok studiów). Student może uzyskać powtórnie zaliczenie na zasadach określonych w Regulaminie Studiów UR w trybie powtarzania przedmiotu.
§ 4
1. Student wybitnie uzdolniony i zaangażowany w proces treningowy w innym klubie sportowym, może ubiegać się o zwolnienie z programowych zajęć wychowania fizycznego, po przedstawieniu aktualnego zaświadczenia o posiadanej minimum II klasie sportowej.
2. Student długotrwale niezdolny do uczestniczenia w zajęciach z wychowania fizycznego posiadający skierowanie od lekarza, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 5, zgłasza się na początku semestru do prowadzącego zajęcia z usprawnienia ruchowego (rehabilitacji) celem zapisu na zajęcia wyrównawczo-kompensacyjne. W przypadku gdy student nie zostanie zapisany na żadne zajęcia nie otrzymuje zaliczenia z wychowania fizycznego.
§ 5
1. Prowadzący przed rozpoczęciem zajęć z wychowania fizycznego podaje do wiadomości studentów zasady odbywania zajęć oraz szczegółowe warunki zaliczenia przedmiotu z uwzględnieniem kryteriów oceniania, maksymalnej liczby godzin nieobecności usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych, sposobu i terminu ich usprawiedliwiania lub odrabiania zajęć.
2. Student może zmienić grupę zajęć tylko za zgodą prowadzącego.
§ 6
1. Liczba usprawiedliwionych nieobecności studenta na zajęciach z wychowania fizycznego nie może przekroczyć 50% obowiązujących w danym semestrze.
2. Za nieobecność usprawiedliwioną uznaje się krótkotrwałą nieobecność na zajęciach z wychowania fizycznego spowodowaną niezdolnością do uczestniczenia w nich wynikającą ze stanu zdrowia studenta. Student fakt niezdolności zobowiązany jest potwierdzić zaświadczeniem lekarskim.
3. Zajęcia opuszczone bez usprawiedliwienia, w sposób określony w § 6 ust 2, student może odrobić, jednakże nie więcej niż dwa razy. Termin i miejsce odrobienia zajęć ustala prowadzący zajęcia na wniosek studenta.
4. Dopuszcza się jedną w semestrze nieobecność nieusprawiedliwioną, która nie powoduje obniżenia oceny końcowej.
5. Dopuszcza się odrobienie 1 zajęć dziennie (z wyłączeniem dnia, w którym odbywają się zajęcia wynikające z harmonogramu).
6. Nie można odrobić zajęć w ostatnim tygodniu semestru.
7. Przepisanie oceny następuje tylko po ustaleniu warunków przepisania oceny na początku danego semestru z prowadzącym daną grupę.
§ 7
1.Za realizację niniejszego zarządzenia czynię odpowiedzialnym Dyrektora Studium Wychowania Fizycznego i Rekreacji
2. Nadzór nad wykonaniem niniejszego zarządzenia powierzam Prorektorowi ds. Studenckich i Kształcenia.
§ 8
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2020 r.
Regulamin oparty jest na ZARZĄDZENIU .............................. REKTORA UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO z dnia ...........................r. w sprawie warunków zaliczania przedmiotu wychowanie fizyczne przez studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego
Student Uniwersytetu Rzeszowskiego, który w danym semestrze ma w planie zajęć przedmiot: wychowanie fizyczne aktywuje konto na Wirtualnej Uczelni i wybiera jedną z wybranych form zajęć lub pozostaje w grupie do której został przydzielony.
- zajęciach profilowanych;
- zajęciach sekcji sportowej Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Rzeszowskiego;
- Zespole Pieśni i Tańca "Resovia-Saltans";
- Zajęciach wyrównawczo-kompensacyjnych (rehabilitacji) w przypadku dolegliwości zdrowotnych i długoterminowych zwolnień lekarskich.
Zapisy na formy zajęć odbywają się od 2 X 2017 do wyczerpania limitu miejsc.
Uwaga! przed zalogowaniem do systemu, należy zapoznać się z Regulaminem zajęć wychowania fizycznego!
- Prowadzący na początku zajęć przedstawia regulamin i podaje do wiadomości szczegółowe kryteria i warunki zaliczenia przedmiotu.
- Studenci posiadający długoterminowe zwolnienia lekarskie zgłaszają się na początku semestru ze skierowaniem od lekarza specjalisty do gabinetu usprawnienia ruchowego na zajęcia wyrównawczo-kompensacyjne.
- Krótkotrwałą nieobecność na zajęciach usprawiedliwia się zwolnieniem lekarskim. Liczba godzin usprawiedliwionych nie może przekroczyć 50% obowiązujących w danym semestrze.
- Nieobecności podczas zajęć:
- Dopuszcza się jedną w semestrze nieobecność nieusprawiedliwioną, która nie powoduje obniżenia oceny końcowej.
- Zajęcia opuszczone bez usprawiedliwienia lekarskiego mogą być odrobione (maksymalnie dwa razy w semestrze). W tym celu należy ustalić dogodny termin bezpośrednio z nauczycielem.
- Możliwe jest odrobienie 1 zajęć dziennie /z wyłączeniem dnia obowiązkowych ćwiczeń.
- Osoby odrabiające nie będą przyjmowane na zajęcia w ostatnim tygodniu semestru.
- Odrabianie zajęć może powodować obniżenie oceny.
- Student wybitnie uzdolniony i zaangażowany w proces treningowy w innym klubie sportowym, może ubiegać się o zwolnienie z programowych zajęć wychowania fizycznego po zapisaniu się do danej grupy oraz po przedstawieniu aktualnego zaświadczenia o posiadanej minimum II klasie sportowej.
- Przepisanie ocen: Studenci, którzy zaliczyli wychowanie fizyczne na danym poziomie studiów zapisują się do grup poprzez wirtualną uczelnię i uczestniczą w przynajmniej 5 zajęciach (10 godzin).
- Studenci posiadający indywidualną organizację studiów muszą uczestniczyć w co najmniej 50% zajęć.
- Student dokonuje zapisu jedynie na zajęcia, które są aktywne dla jego kierunku studiów.
- Po wyczerpaniu limitu miejsc, zapisy do danej grupy są zakończone. Student winien zapisać się na inną aktywną grupę z listy dostępnych dla jego kierunku.
- Studenci, którzy nie dokonali zapisu na żadne zajęcia wychowania fizycznego w wyznaczonym terminie powinni zgłosić się do Centrum Sportu i Rekreacji UR, ul. Ćwiklińskiej 2 bud. D1 pok. 119b do końca pierwszego tygodnia zajęć celem zapisu w trybie administracyjnym.
- W razie jakichkolwiek problemów student kontaktuje się z sekretariatem CSiR 17 872 17 51 lub mailowo [email protected]
- W sprawach nie objętych Regulaminem decyzje podejmuje Dyrektor CSiR lub działający z jego upoważnienia Zastępca.
- W przypadku nie uczęszczania na wybrane zajęcia, przedmiot jest niezaliczony i student ma obowiązek go powtórzyć, zgodnie z Regulaminem Studiów Uniwersytetu Rzeszowskiego.
- Obowiązkowe uczestnictwo podlega zaliczeniu z oceną.
- Kryteria ocen:
- Ocena bardzo dobry - wybitna aktywność, zaangażowanie, bardzo dobra średnia ocen cząstkowych. Maksymalnie jedna nieobecność nieusprawiedliwiona.
- Ocena plus dobry - wysoka aktywność, zaangażowanie, bardzo dobra lub dobra średnia ocen cząstkowych. Maksymalnie jedna nieobecność nieusprawiedliwiona.
- Ocena dobry - wysoka aktywność, zaangażowanie, dobra średnia ocen cząstkowych. Jedna lub dwie nieobecności nieusprawiedliwione.
- Ocena plus dostateczny - przeciętna aktywność, zaangażowanie, dobra lub dostateczna średnia ocen cząstkowych. Jedna lub dwie nieobecności nieusprawiedliwione.
- Ocena dostateczny - przeciętna aktywność, zaangażowanie, dostateczna średnia ocen cząstkowych. Maksymalnie trzy nieobecności nieusprawiedliwione.
- Ocena niedostateczna - niewystarczająca aktywność, zaangażowanie , negatywna średnia ocen cząstkowych lub trzy i więcej nieobecności nieusprawiedliwionych.