W ubiegły weekend poznaliśmy najlepszych zawodników ergometru wioślarskiego 2024 roku.

Akademickie Mistrzostwa Polski w Szachach, Chorzów Katowice, 14 - 16. 05. 2021 r.

Finały tegorocznych Akademickich Mistrzostw Polski w Szachach ze względów pandemicznych odbywały się w dwóch miastach śląskich, w Katowicach - Turniej Indywidualny Kobiet - Park Hotel Diament i w Chorzowie - Kompleks Hotel Diament Arsenal Palace/Hotel Bella Note - Turniej Indywidualny Mężczyzn i Turniej Drużynowy. W finach wystartowali szachiści z 45 uczelni wyższych z Polski. Organizatorem mistrzostw był Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

W turnieju indywidualnym kobiet wystartowało 85 zawodniczek a złoty medal zdobyła Alicja Śliwicka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zdobywając 8,5 pkt w 9 rozegranych partiach, przed Anną Kubicką ( 7,5 ) z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i Wiktorią Cieślak ( 7,0 ) z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Najlepsza szachistka z Uniwersytetu Rzeszowskiego, studentka Barbara Trybowska ( II r. Finanse i Rachunkowość) zajęła 11 miejsce, zdobywając 6 pkt.

W turnieju indywidualnym mężczyzn wystartowało 208 zawodników, a złoty medal zdobył Szymon Gomularz z Politechniki Krakowskiej, zdobywając 8,0 pkt. w 9 rozegranych partiach,  przed Igorem Janikiem ( 7,5 ) z ALK Warszawa i Marcinem Molendą ( 7,5 ) z AGH Kraków.

Najlepszym szachistą z Uniwersytetu Rzeszowskiego w turnieju indywidualnym był Adrian Miąsik ( I r. Komunikacja Kulturoznawcza ), który zdobył w turnieju indywidualnym 5,5 pkt, zajmując 55 miejsce wśród 208 startujących szachistów.

W turnieju drużynowym, w którym wystartowało 41 zespołów uczelnianych, złoty medal przypadł dla ALK Warszawa, 16,0 pkt. zdobytych w dziewięciu meczach, srebrny dla Politechniki Wrocławskiej ( 14,0 ), a brązowy dla AGH Kraków ( 14,0 ).

Reprezentacja Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego zdobywając 10 pkt. zajęła 16 miejsce w klasyfikacji generalnej, a to dało 51 punktów dla UR w klasyfikacji generalnej AMP-u na rok 2021.

Zarówno wyniki w turnieju indywidualnym kobiet i mężczyzn, naszych szachistek i szachistów, a przede wszystkim 16 miejsce wśród 41 zespołów uczelnianych, należy ocenić jako udany start w tegorocznym AMP-ie.

Drużyna UR wystąpiła w składzie: Barbara Trybowska, Aleksandra Kozubal, Anna Trybowska, Anna Winter i dr Anna Cisek ( kierownik ekipy ), Adrian Miąsik, Artur Chowaniec, Robert Brak i Wojciech Urbański.

Mgr Adam Maryniak

Opiekun Sekcji Szachowej KU AZS UR