Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Finansowego i Prawa Podatkowego „Misja prawa finansowego - wyzwania współczesności”

Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Finansowego i Prawa Podatkowego

„Misja prawa finansowego - wyzwania współczesności”

Rzeszów 16-18 października 2022 r.

W dniach 16-18.10.2022 r. Zakład Prawa Finansowego Instytutu Nauk Prawnych Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego zorganizował w Rzeszowie Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Finansowego i Prawa Podatkowego pt. „Misja prawa finansowego - wyzwania współczesności”. W Zjeździe wzięło udział 120 osób, wybitnych postaci tworzących i  kreujących świat prawa finansowego zarówno tego teoretycznego, jak i  praktycznego, reprezentujących krajowe ośrodki naukowe zajmujące się szeroko rozumianą problematyką prawa finansowego. Dla rzeszowskiego ośrodka naukowego wydarzenie jest bezprecedensowe, ponieważ do tej pory Uniwersytet Rzeszowski nie był organizatorem takiego ogólnopolskiego wydarzenia.

Komitetowi Organizacyjnemu przewodniczyła dr hab. Elżbieta Feret, prof. UR, pozostałymi członkami komitetu byli: dr Paweł Majka, dr Marta Sagan-Martko, dr Anna Wójtowicz-Dawid, mgr Joanna Łubina i mgr Natalia Sordon.

EO9A9521.jpg [2.25 MB]

Zjazd odbył się pod patronatem Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego. Patronat medialny sprawowało Wydawnictwo C.H. Beck.

W Zjeździe reprezentowane były ośrodki naukowe z całej Polski, tj.:

• Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Krakowska Akademia im. A.F. Modrzewskiego

a także:

• Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie
  • International Fiscal Association.

W Konferencji uczestniczyli również zaproszeni goście: Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart, Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie SNSA Jacek Surmacz, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Witold Mrozek, zastępca dyrektora Narodowego Banku Polskiego Oddział w Rzeszowie Bogusław Kapusta, przewodniczący Podkarpackiego Oddziału Krajowej Izba Doradców Podatkowych dr Marcin Rymaszewski, dyrektor Santander Bank Polska Dariusz Baran, dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie dr Marek Cierpiał-Wolan oraz dyrektor Instytutu Nauk Prawnych UR dr hab. Renata Świrgoń-Skok, prof. UR.

Inicjatywa zorganizowania spotkania przedstawicieli nauki prawa finansowego po blisko 5 latach od ostatniego Zjazdu była uzasadniona z uwagi na fakt, że otaczająca rzeczywistość ulega ciągłym, dynamicznym przeobrażeniom, których kierunki i skala nieustannie zaskakują. Ponad dwuletni okres pandemii, który zwiększył konieczność wykorzystywania nowoczesnych technologii oraz zmieniające się uwarunkowania polityczne i gospodarcze, postawiły także przed doktryną prawa finansowego kolejne wyzwania, otwierając jednocześnie nowe obszary badań. W tych warunkach niezbędna była zatem identyfikacja nowych problemów i wizji dla doktryny prawa finansowego oraz sformułowanie postulatów dla praktyków.

Tematem przewodnim rozważań był dyskurs naukowy, w ramach którego podjęto próbę określenia misji stawianej współcześnie regulacjom prawa finansowego z uwzględnieniem różnych jego obszarów. Efektem dwudniowego Zjazdu będzie monografia naukowa przygotowana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zdjęcia - Michał Święcicki