Zbiory imienia Wandy i Bronisława Stalów w zasobie Archiwum Centrum Polonijnego Uniwersytetu Rzeszowskiego

18 września 2020 r. Pani Danuta Stala – działając w porozumieniu z braćmi, Krzysztofem Stalą i Arturem Stalą - przekazała do Archiwum Centrum Polonijnego bezcenne materiały archiwalne pn. „Zbiory imienia Wandy i Bronisława Stalów”, stanowiące spuściznę po Jej Rodzicach – znanych i cenionych członkach społeczności polonijnej, działających w Belgii.

Pani Danuta Stala poinformowała o decyzji przekazania zbiorów 23 lipca 2019 r. podczas odbywającego się w Uniwersytecie Rzeszowskim sympozjum naukowego z okazji 50-lecia Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Pierwszy festiwal odbył się w Rzeszowie w 1969 r. z inicjatywy m.in. Bronisława i Wandy Stalów – ówczesnego kierownictwa Zespołu KRAKUS z belgijskiego Genk. Danuta Stala i Jej małżonek Alexander Sujew byli jego wieloletnimi tancerzami.

Przekazane materiały w znaczący sposób wzbogaciły zasoby Centrum Polonijnego UR. Jednocześnie stanowią one unikatowy w skali ogólnopolskiej zbiór dokumentów obrazujących aktywność społeczności polonijnej w Belgii. Wśród przekazanych archiwaliów znajdują się dokumenty dotyczące m.in. działalności Zespołu Pieśni i Tańca „KRAKUS” z Genk-Zwartberg, Koła Polskiego Stronnictwa Ludowego w Zwartberg, Polskiego Związku Kulturalnego w Belgii, Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, Polonijnych Igrzysk Sportowych.

D.StalaA.Sujew1.jpg [339.00 KB]

Materiały zostały przekazane na ręce dr Jolanty Ślęzak-Gotkowskiej – pracowniczki Sekcji Badań nad Polonią Centrum Polonijnego oraz dr hab. prof. UR Andrzeja Bonusiaka – dyrektora Instytutu Historii UR.

D.StalaA.Sujew.jpg [587.29 KB]

Zbiory zostaną poddane opracowaniu i będą przechowywane i udostępnianie w Archiwum Centrum Polonijnego UR.