XII Międzynarodowe Dni Rehabilitacji "POTRZEBY I STANDARDY WSPÓŁCZESNEJ REHABILITACJI "

XII Międzynarodowe Dni Rehabilitacji

"POTRZEBY I STANDARDY  WSPÓŁCZESNEJ REHABILITACJI

W dniach 20-21 lutego 2020r. Instytut Nauk o Zdrowiu Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego był organizatorem XII Międzynarodowych Dni Rehabilitacji "POTRZEBY I STANDARDY  WSPÓŁCZESNEJ REHABILITACJI ".

Konferencja, organizowana po raz dwunasty w „tłusty czwartek” odbyła się pod Patronatem Honorowym JM Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. SYLWESTRA CZOPKA.

Patronat Naukowy przyjął Komitet Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk, który był również współorganizatorem konferencji, razem z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Oddziałem Rzeszowskim Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, Oddziałem Podkarpackim Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii i Klinicznym Oddziałem Rehabilitacji Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

W konferencji wzięło udział 240 osób reprezentując ośrodki naukowe z Polski, Niemiec, Słowacji, Ukrainy i Białorusi. Z ośrodków naukowych z zagranicy uczestniczyło 50 osób. Wśród uczestników z Polski w konferencji uczestniczyli profesorowie, znane autorytety w dziedzinie Rehabilitacji, Fizjoterapii i z innych dziedzin medycyny, w tym: prof. Andrzej Kwolek z Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Iwona Sarzyńska – Długosz z II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii z Warszawy, prof. Zbigniew Śliwiński - Konsultant Krajowy w dziedzinie Fizjoterapia (w latach 2003-2014), prof. Jan Szczegielniak z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej konsultant krajowy z dziedziny Fizjoterapii,, prof. Andrzej Maciejczak z Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Marek Żak z UJK Kielce i inni.

Goście z zagranicy reprezentowali ośrodki naukowe ze Szpitali w Buchholz i Winsen, z Wydziału Lekarskiego Uniwersyteu Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach, z Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberoku, z Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury Fizycznej we Lwowie, z Uniwersytetu Medycznego we Lwowie i z Wydziału Fizjoterapii Uniwersytetu
w Preszowie.

Podczas XII Międzynarodowych Dni Rehabilitacji odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, Prezydium Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, Prezydium Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej oraz zebranie organizacyjne Seminarium Polska Niemcy Słowacja Ukraina, w którym uczestniczyli przedstawiciele uniwersytetów z wymienionych Państw.

Prezentacje badań referowane przez uczestników konferencji odbyły się w sesji plenarnej, 2 sesjach plakatowych, 6 sesjach tematycznych i 2 sesjach studenckich.

Wyróżnienia w sesjach ustnych otrzymali:

Sesja I: Wołoszyn Natalia, Grzegorczyk Joanna, Wiśniowska-Szurlej Agnieszka, Kwolek Andrzej za pracę: “Ocena wpływu 12-tygodniowego programu ćwiczeń z elementami choreoterapii na sprawność funkcji kończyny górnej i jakość życia osób starszych korzystających z wózka inwalidzkiego, mieszkających w domach pomocy społecznej – randomizowane badanie kontrolne”.

Sesja II: Kuliński Włodzisław, Mróz Józef, Olczak Anna za pracę: „Zastosowanie fali uderzeniowej w leczeniu entezopatii”.

Sesja III: Gerreth Piotr, Hojan Katarzyna za pracę: “Zmiany w wybranych funkcjach z obszaru ustno-twarzowego u pacjentów po udarze mózgu poddanych rehabilitacji”.

Sesja IV: Zmyślna Anna, Kiebzak Wojciech, Pogorzelska Justyna, Żurawski Arkadiusz, Śliwiński Zbigniew za pracę: “Wpływ wielkości kresy białej na postawę ciała dzieci”.

Sesja V: Guzik Agnieszka, Drużbicki Mariusz, Wolan-Nieroda Andżelina, Kiper Paweł, Turolla Andrea za pracę: „Określenie minimalnej klinicznie istotnej różnicy dla zakresu ruchu
w stawie kolanowym po udarze mózgu – część I chód”.

Sesja VI: Myćka Monika, Karczmarek-Borowska Bożenna, Perenc Lidia, Rynkiewicz-Andryśkiewicz Marlena za pracę: „Wpływ treningu normokapnicznej hiperwentylacji na poziom tolerancji wysiłku u chorych na raka płuca”.

W sesja studenckiej wyróżnienia otrzymały: 1.Owczarska Klaudia za pracę: „Przebieg rehabilitacji pacjenta po złamaniu C5 leczonym operacyjnie – opis przypadku” oraz 2.Kustra Magdalena za pracę: „Porażenie nerwu twarzowego – opis przypadku”.

Wyróżnienia w sesjach plakatowych otrzymali:

Sesja plakatowa A.: Czenczek-Lewandowska Ewelina, Szeliga Ewa, Bazan Aldona, Lewandowski Bogumił za pracę: „Samopoczucie i ryzyko objawów depresji u pacjentów po przebytym urazie szczękowo-twarzowym – obserwacje własne” oraz

Kozyavkin V., Kachmar O., Kushnir A., Melekh N., Hrabarchuk N., Fedchyshyn B. za pracę: „Międzykulturowa adaptacja i walidacja ukraińskiej wersji kwestionariusza ABILHAND-Kids”.

Sesja plakatowa B.: Piwecki Marcin, Woźniacka Renata za pracę: „Analiza wpływu dysfunkcji narządu wzroku na zdolności palpacyjne masażystów” oraz

Kilian Justyna, Ćwirlej-Sozańska Agnieszka, Sozański Bernard, Wilmowska- Pietruszyńska Anna, Orzech-Janusz Ewa, Garus Anna, Grzesik Magdalena, Wiśniowska-Szurlej Agnieszka za pracę: „Czynniki związane z występowaniem anemii w grupie hospitalizowanych osób starszych w wieku 80 lat i więcej”.

Nagrody główne otrzymali:

W Sesji plakatowej: Kilian Justyna, Ćwirlej-Sozańska Agnieszka, Sozański Bernard, Wilmowska-Pietruszyńska Anna, Orzech-Janusz Ewa, Garus Anna, Grzesik Magdalena, Wiśniowska-Szurlej Agnieszka za pracę: „Czynniki związane z występowaniem anemii w grupie hospitalizowanych osób starszych w wieku 80 lat i więcej”.

W Sesjach ustnych: Gerreth Piotr, Hojan Katarzyna za pracę: „Zmiany w wybranych funkcjach z obszaru ustno-twarzowego u pacjentów po udarze mózgu poddanych rehabilitacji”.

W Sesjach studenckich: Dąbrowska Wioleta, Wolan-Nieroda Andżelina, Guzik Agnieszka, Drużbicki Mariusz, Wójcik Anna za pracę: „Ocena równowagi statycznej i dynamicznej dzieci z niepełnosprawnością intelektualną”.

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego XII MDR

dr hab. n o zdr. prof. UR Teresa Pop