Uroczysta, Jubileuszowa promocja doktorów i doktorów habilitowanych

9 czerwca 2021 roku w Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się tradycyjna promocja doktorów i doktorów habilitowanych. Tym razem jednak była wyjątkowa, ponieważ 2021 rok jest 20 rokiem działalności naszego Uniwersytetu.

Uroczystość zapoczątkowała cykl wydarzeń związanych z Jubileuszem 20-lecia. Kolejne, o których będziemy informować w nieodległej przyszłości, będą miały miejsce we wrześniu i październiku.

„Uroczystość promocji doktorskiej ma szczególny charakter. Jest ona bowiem końcowym, miłym akcentem wieloletniego trudu doktorów, niewymiernej opieki naukowej promotorów i życzliwej troski wielu ogniw instytucjonalnych naszej Uczelni” – rozpoczął Jego Magnificencja prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Od ostatniej promocji minęło pół roku. W tym czasie 55 adeptów nauk humanistycznych, społecznych, biologicznych, rolniczych i nauk o zdrowiu uzyskało stopnie doktora. 2 osoby uzyskały stopień doktora habilitowanego.

Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji sylwetki dra hab. Jana Wolskiego z Kolegium Nauk Humanistycznych, której dokonał Prorektor Kolegium – prof. dr hab. Paweł Grata.

Następnie, Prorektor ds. Kolegium Nauk Przyrodniczych – prof. dr hab. Idalia Kasprzyk zaprezentowała sylwetkę doktor habilitowanej Anny Tabęckiej-Łonczyńskiej.

Promocje doktorów

Tradycyjne ślubowanie doktorów wiąże się z uroczystym ślubowaniem w języku łacińskim. JM Rektor poprosił promowanych doktorów o powstanie:

Z Kolegium Nauk Humanistycznych:

1. dr Piotr Mączyński
  19. dr Sylwia Majdosz
  20. dr Aleksandra Smusz
  21. dr Beata Baraś

Z Kolegium Nauk Medycznych:

1. dr Bogusław Gawlik
  2. dr Małgorzata Szczepanek
  3. dr Ewelina Polak
  4. dr Beata Skolik
  5. dr Anna Krakowiak
  6. dr Marzena Adamczyk
  7. dr Sabina Mastej
  8. dr Aleksandra Pusz-Sapa
  9. dr Joanna Sobczyk

Z Kolegium Nauk Przyrodniczych:

1. dr inż. Bożena Czubat
  2. dr Mateusz Rybak
  3. dr Jan Ziobro
  4. dr inż. Małgorzata Trzyna-Sowa
  5. dr inż. Ewa Bobko
  6. dr inż. Jakub Szlęzak
  7. dr Beata Jacek
  8. dr inż. Małgorzata Pawlos
  9. dr inż. Patrycja Sowa

Z Kolegium Nauk Społecznych:

1. dr Krystian Tuczyński
  2. dr Tomasz Warchoł
  3. dr Grzegorz Polański
  4. dr Anna Baracz
  5. dr Małgorzata Zatorska-Zoła
  6. dr Rafał Waśko

Po złożeniu uroczystego ślubowania Prorektorzy poszczególnych Kolegiów dokonali aktu promocji doktorów.

Na zakończenie tej części uroczystości JM Rektor poprosił o zabranie głosu dra Pawła Kocańdę, który przemówił w imieniu wypromowanych doktorów.

Chór wykonał tradycyjne „Gaudeamus Igitur”, po czym JM Rektor powiedział – „Serdecznie dziękuję wszystkim promotorom za trud włożony w okresie sprawowania opieki nad doktorami i za udział w dzisiejszej uroczystej promocji. Doktorom życzę dalszego rozwijania swoich zainteresowań naukowych i wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.”

Odznaczenia państwowe

Uroczysta promocja jest również okazją do wręczenia przyznanych odznaczeń państwowych. Tę część uroczystości, na prośbę JM Rektora poprowadził prof. dr hab. Paweł Grata. Nagrody wręczał (w zastępstwie Wojewody) Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego – Pan Marcin Zaborniak.

• Złoty Krzyż Zasługi otrzymał prof. dr hab. Ołeh Łopuszański
  • Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali:
    • prof. dr hab. Dorota Darmochwał-Kolarz
    • dr hab. Mariusz Drużbicki, prof. UR
    • dr hab. Anna Jamrozek-Sowa, prof. UR
    • dr hab. Krystyna Leśniak-Moczuk, prof. UR
  • Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali:
    • dr Danuta Hejda
    • mgr Danuta Kozyra
    • dr hab. Kazimierz Maciąg
    • dr Jadwiga Pawłowska-Mielech
    • dr hab. Tomasz Potocki, prof. UR
    • dr hab. Maciej Wnuk, prof. UR
  • Medal Złoty za długoletnią służbę:
    • mgr Małgorzata Bartyzel
    • mgr Renata Gancarz
    • prof. dr hab. n. med. Mirosław Markiewicz
    • mgr Maria Stryżyk
  • Medal Brązowy za długoletnią służbę:
    • dr Krzysztof Balawender
    • mgr Justyna Czado
    • mgr Barbara Depa-Stopyra

Po zakończeniu ceremonii wręczenia odznaczeń państwowych Pan Marcin Zaborniak odczytał list od Wojewody Podkarpackiego, dr Ewy Leniart.

Lider Uniwersytetu Rzeszowskiego

O prowadzenie tej części uroczystości JM Rektor poprosił Prorektor Kolegium Nauk Przyrodniczych – prof. dr hab. Idalię Kasprzyk. Lider Uniwersytetu Rzeszowskiego to nagrody przyznawane cyklicznie za osiągnięcia naukowe. Za rok 2020 otrzymali je:

1. W obszarze nauk humanistycznych i społecznych - dr hab. Agnieszka Uberman, prof. UR z Kolegium Nauk Humanistycznych.
  2. W obszarze nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych i rolniczych – dr inż. Katarzyna Kluska z Kolegium Nauk Przyrodniczych.
  3. W obszarze nauk medycznych, o zdrowiu i kulturze fizycznej – dr hab. Monika Stompor-Gorący, prof. UR z Kolegium Nauk Medycznych.
  4. W obszarze sztuki – prof. dr hab. Tadeusz Boruta z Kolegium Nauk Humanistycznych.

Nagrody Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego

Te, zwyczajowe nagrody wręczyła Prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych – dr hab. Elżbieta Feret, prof. UR, a otrzymali je:

1. Za otrzymanie stopnia doktora:
    • dr Tomasz Warchoł
    • dr Anna Krakowiak

Nagrody Jubileuszowe

Tym razem podczas uroczystych promocji wręczono również specjalne nagrody jubileuszowe związane z 20-leciem działania Uniwersytetu Rzeszowskiego. Otrzymali je:

1. prof. dr hab. inż. Dorota Bobrecka-Jamro
  26. mgr Jolanta Inglot
  27. mgr Ewa Przybyszewska
  28. mgr Danuta Dziadek

Ten piękny akcent zakończył uroczystość promocji doktorów i doktorów habilitowanych w Uniwersytecie Rzeszowskim.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne wydarzenia w Jubileuszowym – dwudziestym – roku działalności naszego Uniwersytetu.

Zdjęcia – Michał Święcicki/UR

Video - Bartosz Babelski/UR