Społeczno-Ekonomiczne Skutki Depopulacji w Krajach i Regionach Trójmorza

loga.jpg [29.38 KB]

4 marca 2021 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się międzynarodowa debata ekspercka (online) zorganizowana przez Instytut Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego, Urząd Wojewódzki w Rzeszowie oraz Urząd Statystyczny w Rzeszowie pt. „SPOŁECZNO-EKONOMICZNE SKUTKI DEPOPULACJI  W KRAJACH I REGIONACH TRÓJMORZA”

Otwarcia konferencji dokonali:

• dr Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki,
  • dr Dominik Rozkrut, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego,
  • Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego,
  • prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego,
  • prof. dr hab. Józefina Hrynkiewicz, Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej,

W moderowanej dyskusji podzielonej na trzy sekcje: (1) Zmiany w stanie i strukturze ludności o charakterze depopulacyjnym, (2) Społeczno-ekonomiczne i demograficzne wyzwania w państwach Trójmorza, (3) Transgraniczne obszary funkcjonalne – innowacyjny instrument rozwoju obszarów Trójmorza  udział wzięli przedstawiciele świata nauki, rządu RP, samorządów lokalnych oraz wszystkich zainteresowanych zaproponowaną tematyką z krajów takich jak: Polska, Grecja, Włochy, Macedonia Północna, Czarnogóra, Bułgaria, Niemcy, Ukraina, Francja, Litwa, Słowacja, Węgry.

Jest to już czwarta cykliczna konferencja dotycząca zagadnień związanych z problematyką „Trójmorza” którą organizuje Uniwersytet Rzeszowski poprzednie dotyczyły również tej tematyki:

21 luty 2020 w Przemyślu (Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej)  odbyło się  I MIĘDZYNARODOWE FORUM WSPÓŁPRACY MŁODYCH OBSZARU KARPAT I  INICJATYWY „TRÓJMORZA”,      pod patronatem Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Pani Małgorzaty Jarosińskiej - Jedynak.

W dniu 17 lutego 2020 roku (na Uniwersytecie Rzeszowskim) odbyła się międzynarodowa debata ekspercka pt. „DEPOPULACJA W KRAJACH I REGIONACH TRÓJMORZA UWARUNKOWANIA I KONSEKWENCJE”.

11 lipiec 2019 roku (na Uniwersytecie Rzeszowskim we współpracy z Urzędem Statystycznym w Rzeszowie) pt. „DEPOPULACJA. UWARUNKOWANIA I KONSEKWENCJE”, konferencja zapoczątkowała zainteresowanie tematyką „trójmorza”