Ponad siedem milionów na inwestycje badawcze dla Uniwersytetu Rzeszowskiego

14 maja 2021 roku, podczas wizyty związanej z podpisanie deklaracji dotyczącej budowy szpitala uniwersyteckiego, Minister Edukacji i Nauki - Pan Przemysław Czarnek przekazał informację o dofinansowaniu pięciu wniosków o zakup aparatury badawczej złożonych przez naukowców z naszego Uniwersytetu. 30 czerwca 2021 wpłynęły oficjalne decyzje w tej sprawie.

Łączna kwota dofinansowania projektów realizowanych przez pracowników: Kolegium Nauk Przyrodniczych, Kolegium Nauk Medycznych i Kolegium Nauk Humanistycznych wyniosła – 7 040 000 zł.

Jest nam zatem bardzo miło poinformować, że:

1. dr hab. Marcin Wołoszyn, prof. UR z Instytutu Archeologii w Kolegium Nauk Humanistycznych otrzymał 1 610 000 zł na „Zakup aparatury do dokumentowania 3D”.

Zaawansowany technologicznie „skaner” 3D umożliwi bardzo dokładne zobrazowanie badanego artefaktu i przeniesienie jego trójwymiarowego obrazu do pamięci komputera. Dokładność uzyskanego obrazu jest tak duża, że pozwala na niemal rzeczywiste odwzorowanie geometrii i tekstury badanego przedmiotu. Co więcej, urządzenia tego rodzaju potrafią rejestrować dane o kolorze. Użycie tak zaawansowanej aparatury badawczej stanowi nieocenione wsparcie badań archeologicznych.

1. prof. dr hab. Czesław Puchalski otrzymał 700 000 zł na „Doposażenie w spektrometr Ramana Laboratorium BJBŻCz” w Instytucie Technologii Żywności i Żywienia w Kolegium Nauk Przyrodniczych.

„Podwyższenie jakości i bezpieczeństwa żywności jest dzisiaj najważniejszym wyzwaniem przed którym stoi ludzkość. Ma ono istotny wpływ na poprawę zdrowia i jakości życia. Rozwiązanie tego problemu wymaga zaangażowania nauki poprzez tworzenie infrastruktury w postaci wyspecjalizowanych jednostek, wyposażonych w nowoczesną aparaturę i wdrożenie programów badawczych.” – wyjaśnia prof. Puchalski.

Spektroskopia Ramana może być m. in. wykorzystana do analizy zmian składu biochemicznego tkanek w mięsie w skali mikro- i makroskopowej zachodzących podczas przechowywania i przetwarzania produktów spożywczych i ich starzenia. Zaletą tej techniki jest przede wszystkim przekazywanie informacji w sposób niepowodujący zmian w strukturze komórek i tkanek.

1. dr Dariusz Płoch z Centrum Dydaktyczno-Naukowego Mikroelektroniki i Nanotechnologii, Instytut Nauk Fizycznych w Kolegium Nauk Przyrodniczych otrzymał 650 000 zł na „Zakup laserowego mikroskopu konfokalnego 3D”.

Aparatura ta jest niezbędna do prowadzenia kompleksowych badań powierzchni struktur półprzewodnikowych wytwarzanych metodami wzrostu epitaksjalnego MBE.

CDNMiN UR prowadzi zaawansowane badania pod kątem wytwarzania materiałów półprzewodnikowych do zastosowań jako detektory podczerwieni, wykorzystując unikatowy podwójny system MBE, do wzrostu warstw na bazie materiałów II-VI oraz III-V.

Mikroskop taki umożliwia określenie parametrów chropowatości powierzchni badanych materiałów z rozdzielczością w osi "z" co ma kluczowe znaczenie przy weryfikacji jakości wyhodowanych struktur.

1. prof. dr hab. Stanisław Orkisz, z Katedry Nauk Morfologicznych w Kolegium Nauk Medycznych otrzymał 3 000 000 zł na „Zakup mikroskopu elektronowego typu STEM”.

Zastosowanie zakupionej aparatury umożliwi poznanie zaburzeń na poziomie molekularnym w chorobach nowotworowych, co otwiera możliwość zastosowania terapii celowanej. W dobie medycyny spersonalizowanej jest to priorytetem, a poznanie zaburzeń biochemicznych u pacjentów z chorobą nowotworową może dać szansę zastosowania odpowiedniej profilaktyki.

Aparatura umożliwi również realizację projektu związanego z badaniem dystrybucji i morfologii oligodendrogleju w mózgowiu u ludzi nadużywających alkohol i substancje psychoaktywne, określenie dystrybucji swoistych receptorów i białek oligodendrogleju w różnych obszarach OUN oraz analiza porównawcza gęstości i rozmiarów komórek glejowych w różnych obszarach OUN.

1. prof. dr hab. Adam Reich z Instytutu Nauk Medycznych w Kolegium Nauk Medycznych otrzymał 1 080 000 zł na realizację inwestycji „VivaScope”.

Wniosek dotyczył zakupu laserowego mikroskopu konfokalnego, będącego nowoczesną odmianą mikroskopu fluorescencyjnego, w którym źródło światła stanowi laser i który umożliwia dokonywanie w sposób nieinwazyjny, przyżyciowo tzw. przekrojów optycznych preparatu w czasie rzeczywistym. Analizowane światło pochodzi z jednej płaszczyzny, a światło docierające z warstw położonych wyżej lub niżej jest eliminowane.

Urządzenie będzie wykorzystywane do wczesnej diagnostyki zmian nowotworowych skóry w ramach tworzonego tzw. Skin Cancer Unit. Planujemy stworzenie ośrodka, w którym dzięki wykorzystaniu dermatoskopii, wideodermatoskopii, mikroskopii konfokalnej oraz nowoczesnych technologii maszynowego uczenia opartego na sztucznych głębokich sieciach neuronowych będzie możliwe wczesne, nieinwazyjne diagnozowanie, a następnie leczenie raków skóry, czerniaków złośliwych oraz rozrostów limfoproliferacyjnych skóry. W późniejszym okresie planowane jest także rozszerzenie diagnostyki o szereg dermatoz zapalnych, w przypadku których obraz kliniczny nie pozwala na precyzyjne postawienie diagnozy.

Gratulujemy pozyskanych środków i z niecierpliwością czekamy na wyniki badań.