Podyplomowe studia choreograficzne

24 października 2021 roku. zakończyła się kolejna edycja jedynych w Polsce, realizowanych na Uniwersytecie Rzeszowskim podyplomowych studiów choreograficznych: "Prowadzenie zespołów tanecznych - taniec polski".

W programie studiów znalazły się tańce regionalne m.in. tańce rzeszowskie, tańce krośnieńskie, tańce gorlickie, tańce podlaskie, tańce górali żywieckich czy tańce narodowe wraz z ich odmianą tj. w formie towarzyskiej. Dodatkowymi zajęciami uzupełniającymi były podstawy muzyki, ale również etnografia, czy historia tańca i baletu, a także tańce towarzyskie, technika wolna i inne zajęcia przygotowujące do pracy z zespołem tanecznym. Studia zakończone zostały dwudniowym egzaminem złożonym z części teoretycznej sprawdzającej wiedzę studentów oraz części praktycznej, w której zaprezentowane zostały ich autorskie kompozycje choreograficzne. Prezentacja przygotowanych kompozycji miała formę koncertu, który odbył się w niedzielę, w budynku Instytutu Muzyki.

W skład komisji egzaminacyjnej weszli: przewodniczący komisji mgr Romuald Kalinowski, dr hab. prof. Paweł Paluch, dr Jadwiga Bär oraz mgr inż. Alina Kościółek-Rusin.

Absolwentkami tegorocznej edycji studiów zostały trzy tancerki Zespołu Pieśni i Tańca UR "Resovia Saltans": Małgorzata Bieda-Rusin, Aleksandra Rzeczyca oraz Patrycja Węgrzyn.

Gratulujemy wszystkim absolwentom i życzymy dalszych sukcesów w ich pracy artystycznej.