Kolegium Nauk Przyrodniczych współorganizatorem Green Weekend

W piątek 10 czerwca br. w Kolegium Nauk Przyrodniczych miała miejsce konferencja ekologiczna w ramach wydarzenia Green Weekend, którego organizatorem była Firma Metkom, Rada Osiedla Miłocin, Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Rzeszów Stolica Innowacji. Impreza trwała 10-12 czerwca 2022 r.

W ramach Panelu I Formalnie o środowisku i ekologii prelekcje wygłosiło dwóch pracowników naukowych z Kolegium Nauk Przyrodniczych (z Instytutu Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska):

- dr hab. inż. Łukasz Jurczyk, prof. UR"Historia gospodarki odpadami czyli gdzie Achilles mógł wyrzucać śmieci"
- dr inż. arch. kraj. Agata Gajdek - "Śmieci?! Kto to widział? O gospodarce odpadami w przestrzeni miejskiej".

Green Weekend miał na celu propagować ekologiczne rozwiązania nie tylko dla mieszkańców Rzeszowa, ale także dla firm i zakładów produkcyjnych. Było to wydarzenie naukowe połączone z imprezą rodzinną.

Kolejny dzień Green Weekend (sobota 11 czerwca) to Zielona Zamiana na Osiedlu Miłocin. Każdy kto posiada zalegający złom, makulaturę, butelki PET, puszki aluminiowe oraz elektrośmieci, mógł przyjść i wymienić odpad na kwiaty. Następną atrakcją było Zielone Kino Plenerowe - o godzinie 21:00 miały miejsce projekcje filmów związanych z ekologią.

W niedzielę 12 czerwca br. na Ekologicznym Pikniku Rodzinnym w Parku Jedności Polonii z Macierzą (koło ROSIRU) Kolegium Nauk Przyrodniczych reprezentowali pracownicy naukowi oraz studenci kół naukowych:

- z Instytutu Inżynierii Materiałowej: dr Dariusz Żak
- SKN FERMENT wraz z opiekunem dr Maciejem Kluzem
- SKN WŁOŚCIANIN
- SKN ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU.

Green Weekend miał na celu ułatwić uczestnikom wydarzenia dostęp do ekologicznej wiedzy specjalistów, a także pokazać znaczenie oraz rozwój recyklingu i ekologicznych zmian w biznesie. Organizatorom zależy aby poprzez propagowanie wiedzy zmienić przyzwyczajenia społeczeństwa, wpłynąć na decyzje zakupowe, podejście do surowców wtórnych oraz branży energii odnawialnej.

Coraz bardziej zwracamy uwagę na to jak dbamy o otaczający nas świat, ponieważ troszczymy się o przyszłe pokolenia. Dzięki osiągnięciom nauki, badaniom, a także ciężkiej pracy, jesteśmy w stanie zmienić los naszego środowiska.

Pamiętajmy, że los naszej Ziemi zależy od każdego z nas!

Fot. Iryna Miedviedieva, Maciej Kluz, SKN Zrównoważonego Rozwoju