I MIĘDZYNARODOWE FORUM WSPÓŁPRACY MŁODYCH OBSZARU KARPAT I INICJATYWY „TRÓJMORZA”

21 lutego 2020 r., w Przemyślu (Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej)  odbyło się  I MIĘDZYNARODOWE FORUM WSPÓŁPRACY MŁODYCH OBSZARU KARPAT I INICJATYWY „TRÓJMORZA”. Forum patronatem objęła Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Pani Małgorzata Jarosińska - Jedynak .

Forum Współpracy Młodych Obszaru Karpat i  Inicjatywy „Trójmorza” było podsumowaniem całego tygodnia pracy studentów oraz profesorów z 14 krajów i 25 uniwersytetów, który zapoczątkowała międzynarodowa konferencja, zorganizowana 17 lutego 2020 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim - „DEPOPULACJA W KRAJACH I REGIONACH TRÓJMORZA UWARUNKOWANIA I KONSEKWENCJE”. Patronat honorowy nad konferencją sprawowali: JM prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego,  Wojewoda Podkarpacki - dr Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego -  Władysław Ortyl, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego - dr Dominik Rozkrut

Konferencja poprzedziła pierwszą Międzynarodową Szkołę Zimową pt. „VIA CARPATIA – A ROUTE TO THE FUTURE: SOCIO-ECONOMIC AND GEOPOLITICAL ASPECTS” dla studentów oraz profesorów, których uczelnie są zrzeszone w Stowarzyszeniu Uniwersytetów Ekonomicznych Południowej i Wschodniej Europy oraz Regionu Morza Czarnego (ASECU Association of Economic Universities of South and Eastern Europe and the Black Sea Region),  którego członkiem jest również Uniwersytet Rzeszowski. ASECU  zrzesza ponad 40 szkół wyższych oraz instytucji badawczych. Warsztaty w ramach szkoły odbywały się w dniach 18-21 lutego w Polańczyku i Przemyślu.

Uwieńczeniem pracy studentów i naukowców było zaprezentowanie wyników badań podczas konferencji.

W sesji otwarcia pt. „OD WSPÓŁPRACY DO INTEGRACJI – FUNDAMENTY WSPÓLNEJ PRZESTRZENI SPOŁECZNO – GOSPODARCZEJ  W EUROPIE ŚRODKOWEJ I WSCHODNIEJ” wziął udział JM prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego

Moderacja:

• Dawid Lasek Sekretarz Generalny SEKP

Uczestnicy:

• Marek Kuchciński, Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Karpackiego, (Polska)
  • Jan Hudacky, b. Wiceminister Transportu, Budownictwa I Rozwoju Słowacji, b. Poseł do PE (Słowacja)
  • prof. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, (Polska)
  • prof. Georgis Zarotiadis, Dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Salonikach, Prezes Stowarzyszenia Uczelni Ekonomicznych Europy  Południowej, Wschodniej i Regionu Morza Czarnego (Grecja)
  • Sandor Koles,  Prezes Fundacja Karpacka, (Węgry)
  • prof. Oleg Bodiagin, Profesor, Państwowy Uniwersytet Ekonomiczny w Rostowie (Federacja Rosyjska)

relacja - https://rzeszow.tvp.pl/46768093/26-konferencja-europa-karpat-w-przemyslu-i-krasiczynie