Festiwal Języka Rosyjskiego po raz czwarty na Uniwersytecie Rzeszowskim

28.02.2020 r. w Katedrze Filologii Rosyjskiej odbył się IV Festiwal Języka Rosyjskiego, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród młodzieży województwa podkarpackiego. W tegorocznej edycji udział wzięło 150 uczniów różnych typów szkół i studentów oraz wielu sympatyków języka i kultury rosyjskiej. Uczestnicy przystąpili do dwóch konkursów językowych, dyktanda, testu wiedzy na temat życia i twórczości Aleksandra Puszkina oraz zaprezentowali swoje zdolności wokalne i muzyczne podczas konkursu piosenki rosyjskiej. Ponadto uczniowie i zaproszeni goście wysłuchali wykładu w języku rosyjskim, uczestniczyli w degustacji potraw kuchni rosyjskiej, a także zapoznali sie z działalnością Koła Naukowego Rusycystów Sekcji Slawistycznej.

Festiwal swoją obecnością uświetniło wielu znakomitych gości, wśród których znaleźli się m.in.: JM Rektor UR, prof. dr hab. Sylwester Czopek, Dyrektor Instytutu Neofilologii UR, dr hab., prof. UR Agnieszka Uberman, Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie Sergey Linevich, Przedstawicielka Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie Natalia Tsyrendashieva, Prezes Podkarpackiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Gabriel Zajdel, Członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Polsce Galina Trawkina, Pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych Małgorzata Majka-Onyszkiewicz i inni.

Podczas otwarcia IV Festiwalu Języka Rosyjskiego w imieniu Prezydium Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Prezes Oddziału Podkarpackiego Pan Gabriel Zajdel wręczył medal Mickiewicz-Puszkin JM Rektorowi Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwestrowi Czopkowi. Honorowanie Medalem Mickiewicz-Puszkin, przyznawanym przez Jury Nagrody Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, ma już swoją wieloletnią historię. Wszystkich Nagrodzonych łączy ich zaangażowanie na rzecz zbliżenia między Polską a krajami na wschód od naszej granicy.

Kolejne spotkanie w gronie entuzjastów języka i kultury rosyjskiej w różnym wieku odbyło sie po to, aby dzielić swoją pasję, wspólnie się uczyć, poznawać, inspirować, współpracować, budować jak najlepsze relacje polsko-rosyjskie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Podkarpacki Kurator Oświaty.

Dodatkową atrakcją IV Festiwalu Języka Rosyjskiego  był występ wokalno-taneczny grupy przedszkolaków z Dębicy, którzy przybyli do nas w ramach Projektu Mały Europejczyk to Ja i Ty. Jego autorką jest Pani Dyrektor Przedszkola nr 1 w Dębicy Anna Szczepanik.

Uczestnicy konkursów rywalizowali o tytuł laureata oraz nagrody ufundowane przez Uniwersytet Rzeszowski oraz sponsorów i partnerów wydarzenia. A byli to:

• Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie,
  • Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie,
  • Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód,
  • Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia,
  • Stowarzyszenie Współpracy Polska-Rosja,
  • PWN,
  • Multikino,
  • Stowarzyszenie Rodaków Rosji w Polsce Galicya,
  • Wojewoda Podkarpacki,
  • Pani Anna Wrzesińska – autorka podręczników do nauki języka rosyjskiego serii Od A do Я,
  • Stowarzyszenie Samopomocy Terytorialnej w Lublinie,
  • Instytut Polsko-Rosyjski,
  • Centrum Językowe Cosmopolitan,
  • Artystka – Pani Gabriela Bajorek.

Lista laureatów poszczególnych konkursów:

dyktando dla uczniów-obcokrajowców (rodzimych użytkowników języka rosyjskiego)

I miejsce Yechyk Kateryna

II miejsce Yan Hvizdzzhynskyi

III miejsce Yelizaveta Yedelieva

test leksykalno-gramatyczny dla uczniów szkół średnich

I miejsce Dominika Mazur

II miejsce Mateusz Miklicz

III miejsce Wojciech Chmura

test leksykalno-gramatyczny dla studentów Katedry Rusycystyki UR

I miejsce Alicja Harapiuk

II miejsce Agata Wolanin