Doktorat Honoris Causa UR dla JE Ks. Biskupa Kazimierza Górnego

13 października 2020 r. w Kościele pod wezwaniem Św. Jadwigi Królowej odbyła się uroczystość nadania godności Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Rzeszowskiego Jego Ekscelencji Ks. Biskupowi Kazimierzowi Górnemu.

Ze względu na osobę Doktora Honorowego uroczystość odbyła się w nietypowym miejscu, oczywiście w reżimie sanitarnym. Niezależnie od miejsca całość przebiegła w zgodzie z Ceremoniałem Uniwersyteckim. Zgromadzonych gości przywitał Jego Magnificencja prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, który podkreślił rolę, jaką Ks. Biskup odegrał w tworzeniu Uniwersytetu.

Sylwetkę Doktora Honorowego zaprezentował Prorektor ds. Kolegium Nauk Humanistycznych, prof. dr hab. Paweł Grata - W pięknym Rzeszowie dbał nie tylko o sprawy diecezji, ale także - wraz z władzami miasta i regionu oraz profesorami - o prestiż stolicy Podkarpacia, a w tym i o środowisko akademickie. W dużej mierze przyczynił się do powstania Uniwersytetu Rzeszowskiego, który po długich staraniach rozpoczął działalność w 2001 r. – powiedział.

Laudację na cześć Ks. Biskupa wygłosił prof. dr hab. Kazimierz Ożóg z Kolegium Nauk Humanistycznych UR.

dyplom.jpg [261.59 KB]

W uroczystości udział wzięli m.in.: Stanisław Kruczek – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Stanisław Sieńko – Wiceprezydent Miasta Rzeszowa, Marcin Zaborniak – Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego, Ks. Biskup, dr Jan Wątroba, Ks. Biskup Edward Białogłowski, Maria Kurowska, Teresa Pamuła oraz przedstawiciele rzeszowskich uczelni: prof. dr hab. Jerzy Posłuszny, Rektor Wyższej Szkoły Prawa i Administracji – Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab. Andrzej Sobkowiak, Rektor Senior Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab. Andrzej Witkowski z WSPiA – Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, dr Mieczysław Janowski i dr Józef Górny.

zdjęcia – Michał Święcicki/UR

video - Bartosz Babelski/UR