“Citizenship under Fire: Practices of Citizenship in Central and Eastern Europe in the Times of Conflict”

W dniach 3-9 lipca 2022 r. Instytut Nauk o Polityce Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego we współpracy z Instytutem Nauk o Polityce Uniwersytetu w Lipsku oraz Fundacją Heinricha Bölla zorganizował Międzynarodową Szkołę Letnią dla Młodych Badaczy.

EO9A5601.jpg [1.34 MB]

Uczestnikami byli młodzi naukowcy pochodzący z następujących ośrodków: Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu w Aksaray, Uniwersytetu w Istambule, Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie nad Menem, Uniwersytetu Jana Amosa Komeńskiego w Bratysławie, Państwowego Uniwersytetu V. N. Karazina w Charkowie, Państwowego Uniwersytetu Handlu i Ekonomii w Kijowie, Państwowego Uniwersytetu im. Jurija Fedkowycza w Czerniowcach, Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Winnicy, Uniwersytetu Fryderyka II w Neapolu, Uniwersytetu w Dublinie, Państwowego Uniwersytetu Mołdawskiego w Kiszyniowie.

EO9A5609.jpg [1.18 MB]

W centrum tego międzynarodowego projektu było szeroko rozumiane zagadnienie obywatelstwa. W programie obok warsztatów i wykładów prowadzonych przez ekspertów z Polski, Niemiec, Słowacji i Ukrainy, były również wycieczki do miejsc związanych z historią i kulturą regionu. Na szczególną uwagę zasługuje spotkanie z Prezydentem Miasta Rzeszowa Konradem Fijołkiem, podczas którego doktorantki i doktoranci mieli okazję dowiedzieć się m.in. o aktualnych projektach Miasta Rzeszowa oraz sposobach tamtejszej administracji na aktywizację swoich obywateli i obywatelek.

EO9A5612.jpg [477.32 KB]

Zwieńczenie szkoły stanowiły prezentacje projektów prac doktorskich uczestniczek i uczestników wydarzenia. Koordynatorem przedsięwzięcia z ramienia Uniwersytetu Rzeszowskiego był dr hab. Krzysztof Żarna, prof. UR.

EO9A5608.jpg [1.09 MB]

Zdjęcia - Michał Święcicki/UR