Uroczyste odsłonięcie tablicy z okazji 550. rocznicy nawiązania pierwszych relacji między Polską a Azerbejdżanem

9 listopada 2022 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy z okazji 550. rocznicy nawiązania pierwszych relacji między Polską a Azerbejdżanem.
Wyjątkowym gościem była Nargis Gurbanova Ambasador Republiki Azerbejdżanu w RP. Jego Magnificencja prof. dr hab. Sylwester Czopek podkreślił, że to ważny moment zarówno dla regionu, jak i nauki. Rektor UR w swoim przemówieniu zaznaczył, jak ważna jest płaszczyzna współpracy Europa-Wschód, a tę uroczystość powinniśmy postrzegać jako początek wielkiego programu, w którym wszyscy będziemy uczestniczyli.
Polskę i Azerbejdżan dzielą tysiące kilometrów, mimo to geopolityczne usytuowanie, zasoby i potrzeby surowcowe oraz potencjały ekonomiczne sprzyjają zacieśnieniu wzajemnych relacji gospodarczo- politycznych i wymiany doświadczeń. Nawiązywanie relacji nie tylko pokazuje rolę, jaką Uniwersytet Rzeszowski odgrywa w regionie, ale wskazuje także na interesujące perspektywy rozwoju nauki. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej to ważny symbol współpracy i pamięci o łączących nas przyjacielskich stosunkach.
Wyjątkowy charakter uroczystości wynikał również z okazji 30-lecia ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Republiką Azerbejdżanu.
W ramach wydarzenia odbyła się 11. Międzynarodowa Konferencja Naukowa KAUKAZ 2022. Na konferencji zaprezentowano najnowsze wyniki badań nad Kaukazem. Jednym z efektów spotkania była integracja środowiska naukowego oraz rozwój współpracy pomiędzy ośrodkami naukowo-badawczymi z Polski i Kaukazu. W konferencji wzięli udział pracownicy naukowi, specjaliści, badacze, doktoranci oraz studenci. Efektem konferencji będzie publikacja naukowa.