3 mln zł dla Uniwersytetu Rzeszowskiego

3 stycznia 2022 roku w Uniwersytecie Rzeszowskim odbyło się spotkanie z Panem Ministrem Przemysławem Czarnkiem. Okazją do spotkania było zwiększenie subwencji dla UR na zakup aparatury do nanospektroskopii (nanoIR). Ww. aparatura pozwoli Uczelni rozszerzyć działalność naukową poprzez prowadzenie badań dotyczących obrazowania pojedynczych komórek nowotworowych uzyskiwanych od pacjentów. Kwota zwiększenia to 3 mln. zł.

Uczestnicy spotkania wspólnie stwierdzili, że rozwój nauki – zwłaszcza związanej z szeroko pojętą ochroną zdrowia jest wartością samą w sobie a prowadzenie badań związanych z diagnostyką chorób nowotworowych jest niezwykle istotnym elementem poprawy jakości życia obywateli.

Ważnym z punktu widzenia przyszłości prowadzonych badań i dalszego rozwoju Uniwersytetu Rzeszowskiego była rozmowa na temat  potencjału Uniwersyteckiego Centrum Lekkoatletycznego, które stanowi nie tylko znakomitą bazę dla rozwoju sportu, ale jest również profesjonalnym ośrodkiem badawczym.

W spotkaniu uczestniczyli: dr hab. Przemysław Czarnek, prof. KUL – Minister Edukacji i Nauki, dr hab. Marcin Warchoł – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, dr Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, Piotr Pilch – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, prof. dr hab. Sylwester Czopek – Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, członkowie Kolegium Rektorskiego UR, dr hab. Józef Cebulski, prof. UR oraz posłowie: Teresa Pamuła i Kazimierz Moskal.

Zdjęcia - Michał Święcicki/UR

Video - Bartosz Babelski/UR