24 kwietnia 2022 roku w wieku 89 lat zmarł prof. dr hab. Feliks Kiryk

24 kwietnia 2022 roku w wieku 89 lat zmarł prof. dr hab. Feliks Kiryk.

Specjalizował się w historii średniowiecza i regionalistyce. Był uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich mediewistów i badaczy „małych ojczyzn”. W latach 1993-1999 pełnił funkcję rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a następnie Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Doktor honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego [2007]. Mistrz i wychowawca wielu pokoleń historyków. Autor ponad 350 prac naukowych – monografii, artykułów i wyborów źródeł.

Był pracownikiem Instytutu Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, z którym związany był w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Przyczynił się do rozwoju rzeszowskiego środowiska historycznego. Położył wielkie zasługi w poznaniu dziejów regionalnych południowo – wschodniej Polski. Pisał między innymi o miastach i miejscowościach Podkarpacia: Bukowsku, Krośnie, Krynicy, Mielcu, Ropczycach, Rymanowie, Rzeszowie.

kiryk1.jpg [136.05 KB]

Pozostanie w naszej pamięci.