Uroczystość nadania godności Doktora Honoris Causa prof. dr. hab. Bronisławowi Sitkowi oraz dr. Jurijowi Andruchowyczowi

6 czerwca 2022 r. w Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się uroczystość nadania godności Doktora Honoris Causa prof. dr. hab. Bronisławowi Włodzimierzowi Sitkowi oraz dr. Jurijowi Andruchowyczowi.

Kolegium Nauk Społecznych było wnioskodawcą nadania godności Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Rzeszowskiego Profesorowi Bronisławowi Sitkowi doceniając zarówno Jego wkład w rozwój Uniwersytetu, jak i Jego szeroką wiedzę z zakresu nauk prawnych. Podczas uroczystości laudację wygłosiła Prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych, Pani dr hab. Elżbieta Feret, prof. UR.

W swoim wystąpieniu Pani Prorektor w pierwszej kolejności zaprezentowała zgromadzonym gościom sylwetkę Pana Profesora podkreślając, że ukończył studia teologiczno-filozoficzne w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie oraz studia prawnicze na Wydziale Prawa Kanonicznego w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Dodała również, iż Pan Profesor kształcił się w Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie oraz w Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Zawodowo związany był najpierw z Wydziałem Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a następnie z Wydziałem Prawa i  Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie pełnił funkcję dziekana. Od 2014 roku jest Kierownikiem Katedry Prawa Rzymskiego i Porównawczego  na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W wygłoszonej laudacji Pani Prorektor zwróciła przede wszystkim uwagę na bardzo bogaty dorobek naukowy Pana Profesora, na który składa się łącznie 294 prac oryginalnych (z liczbą cytowań ponad 100 razy); w tym: 10 monografii, 4 podręczniki i skrypty, 226 artykułów naukowych, 32 tłumaczenia i recenzje, 18 sprawozdań i wstępów, 7 prac nieopublikowanych oraz 1 praca popularnonaukowa. Zaznaczyła również, że działalność Profesora Bronisława Sitka nie ogranicza się wyłącznie do pracy uczonego, lecz związana jest także z piastowaniem licznych funkcji publicznych, z których najważniejsze to:

• Prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (2013-2015),
  • członek Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk (2015-2018),
  • sędzia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej,
  • sekretarz Centralnej Komisji ds. Spraw Stopni i Tytułu Naukowego (2017-2020),
  • członek Rady Doskonałości Naukowej (2020-2023),
  • członek Zespołu Doradców do spraw kontroli konstytucyjności prawa przy Marszałku Senatu X kadencji (2020-2023),
  • członek Zespołu do spraw awansów naukowych Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk,
  • członek Rady programowej Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji przy Krajowej Radzie radców prawnych (2021-24).

Na koniec swojej laudacji Pani dr hab. Elżbieta Feret, prof. UR podkreśliła ścisłą współpracę Pana Profesora z Uniwersytetem Rzeszowskim, m.in. jako współorganizator licznych konferencji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz jako członek Rady Naukowej czasopisma Ius et Administratio, wydawanego przez Instytut Nauk Prawnych. Nadmieniła także, że od 2017 roku, dzięki inicjatywie Pana Profesora, Uniwersytet Rzeszowski jest współorganizatorem konferencji naukowych organizowanych przez Wyższą Szkołą Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide de Gasperi w Józefowie oraz Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej działającej przy Senacie. Dzięki inicjatywie Pana Profesora Bronisława Sitka nasz Uniwersytet przystąpił do międzynarodowej grupy badawczej EUROFUR, której celem jest podejmowanie dyskusji naukowej na tematy ważne dla integracji europejskiej.

To właśnie ta wielopłaszczyznowa i wielowątkowa działalność Pana prof. dra hab. Bronisława Włodzimierza Sitka przyczyniła się do nadania mu przez Senat UR najwyższego akademickiego tytuł honorowego - Doktoratu Honoris Causa Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Drugą część uroczystości prowadził prof. dr hab. Paweł Grata - Prorektor ds. Kolegium Nauk Humanistycznych, które było wnioskodawcą nadania godności Doktora Honoris Causa UR dr. Jurijowi Andruchowyczowi.

Na zakończenie uroczystości głos zabrali zaproszeni goście oraz odczytano nadesłane listy gratulacyjne.