Jak łączyć teorię z praktyką - otwarte seminarium dla studentów UR

Studenckie Koło Naukowe Ekonomistów „INTERKREATOR”, działające przy Instytucie Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego zorganizowało w dniu 13 grudnia 2022 r. seminarium pt. Ekonomiczne i społeczne aspekty realizacji projektów współfinansowanych przez Unię Europejską — dobre praktyki.

Była to inicjatywa pracowników Katedry Ekonomii i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, pani dr hab. Anny Barwińskiej-Małajowicz, prof. UR oraz pana mgra Radosława Pyrka. Pracownicy Katedry nawiązali współpracę z firmą Danmar Computers oraz Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Edukacji i Przedsiębiorczości z Rzeszowa.

Seminarium miało na celu przedstawienie studentom idei projektów współfinansowanych
z budżetu UE w ramach programu Erasmus+, Akcja 2. Współpraca organizacji i instytucji. Projekty pn. „Partnerstwa współpracy” w sektorze Szkolnictwa wyższego polegają na rozwoju, transferze i wdrażaniu innowacyjnych praktyk oraz realizacji wspólnych inicjatyw promujących współpracę oraz wymianę doświadczeń na poziomie europejskim. Efektem tego typu projektów jest przede wszystkim lepsze dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb społeczeństwa i gospodarki oraz podniesienie jakości kształcenia w uczelniach wyższych.

Otwierając seminarium, pani dr hab. Anna Barwińska-Małajowicz, prof. UR, zwróciła uwagę, że: „Często między teorią, a praktyką istnieje ogromna przepaść”. Przytoczyła również cenne spostrzeżenie B. Pawlikowskiej: „Każdy człowiek w każdej sekundzie swojego życia projektuje swoją przyszłość. Każda rzecz, którą robi, myśli i mówi, jest czymś w rodzaju balonika, który unosi go ku przyszłości. Zależnie od tego, jakie powietrze znajduje się w baloniku, leci wolniej albo szybciej, bliżej kurzu i ziemi albo bliżej ciepła i słońca”, życząc wszystkim uczestnikom, aby seminarium pozwoliło wzbogacić „baloniki życia” o nowe praktyczne treści.

W trakcie seminarium przedstawiciele Danmar Computers i Stowarzyszenia zaprezentowali ekonomiczne i społeczne aspekty realizowanych projektów. Pani Joanna Bać, Project manager, przedstawiła główne cele projektów, w których grupą docelową są ludzie młodzi, natomiast Pan Michał Żak, Asystent projektów międzynarodowych, przedstawił ofertę bezpłatnych aplikacji, warsztatów i szkoleń, dostępnych dla studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Seminarium było formą praktycznego połączenia teorii i praktyki biznesowej, a wzięli w nim udział studenci kierunków Ekonomia, Finanse i Rachunkowość oraz Informatyki
i ekonometrii.

Zarówno organizatorzy seminarium, jak i przedstawiciele otoczenia biznesowego mają nadzieję na kolejne wspólne przedsięwzięcia ukierunkowane na przybliżenie studentom Uniwersytetu Rzeszowskiego możliwości udziału w projektach międzynarodowych.