Dzień otwarty Instytutu Nauk o Polityce UR

W dniu 09 grudnia 2022 odbył się Dzień otwarty Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, w którym uczestniczyli ponad 100 uczniowie szkół średnich z Podkarpacia i studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego. Po powitaniu przez Panią prorektor prof. UR Elżbietę Feret, odbył się wykład wprowadzający kpt rez. dr inż. Macieja Milczanowskiego, zastępcy dyrektora INoP UR, na temat znaczenia i roli służb mundurowych oraz przywództwa politycznego w zmieniających się uwarunkowaniach bezpieczeństwa narodowego Polski oraz związany z tymi zmianami problemem ochrony Praw Człowieka. Następnie w ramach dnia otwartego odbyły się trzy się trzy wydarzenia:

• Siódma już edycja Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności etap okręgowy, w której uczestniczyło 20 uczniów szkół średnich z Podkarpacia, zakwalifikowani po etapie pierwszym - szkolnym.
  • Prezentacja służb mundurowych współpracujących z Instytutem (Wojsko, Policja, Straż Graniczna, Straż Więzienna); kierunków studiów w Instytucie Nauk o Polityce: Politologia ze specjalnością Przywództwo polityczne, Bezpieczeństwo wewnętrzne oraz Stosunki międzynarodowe; przedstawicielami Kół Naukowych funkcjonujących w Instytucie: Koła Human Rights, Koła Politologów oraz Koła Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Porządku Publicznego.
  • Maraton pisania listów Amnesty International, w ramach której napisano 43 listy. Jest to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. W tym roku motywem przewodnim Maratonu jest prawo do pokojowych zgromadzeń.