Dzień otwarty Instytutu Nauk o Polityce UR

Dzień otwarty Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się w Auli „Kula” w budynku A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ulicy Pigonia 1, w dniu 09 grudnia 2022 roku w godzinach 11.00-13.00.

Ogólny plan wydarzenia:

- Powitanie i wykład wprowadzający nt. zmieniającej się sytuacji politycznej determinującej nowe warunki funkcjonowania służb mundurowych oraz związane z tym nowe wyzwania dla obrony i ochrony Praw Człowieka.

- Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności dla zakwalifikowanych uczniów szkół średnich na poziomie okręgowym.

- Prezentacja służb mundurowych, kierunków studiów w Instytucie Nauk o Polityce, Legii Akademickiej i kół naukowych Instytutu.

- Maraton pisania listów Amnesty International,

Informacje szczegółowe:

Od godziny 10.30 rozpocznie się rejestracja uczestników Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności.

O godzinie 11.00 nastąpi powitanie uczestników przez Panią Prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych dr hab. Elżbietę Feret, prof. UR. Następnie kpt rez. dr inż. Maciej Milczanowski wygłosi wykład wprowadzający na temat znaczenia i roli służb mundurowych w zmieniających się uwarunkowaniach bezpieczeństwa narodowego Polski oraz związany z tymi zmianami problemem obrony Praw Człowieka.

Od godziny 12.00 dla uczniów, którzy zostali zakwalifikowani po etapie pierwszym, odbędzie się etap okręgowy Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności (w Auli A0).

Również od godziny 12.00 na korytarzu przed Aulą A0 znajdować się będą punkty informacyjne z przedstawicielami służb mundurowych (Wojsko, Policja, Straż Graniczna, Straż Więzienna), studentami Legii Akademickiej, nauczycielami-praktykami reprezentującymi poszczególne formacje w Instytucie Nauk o Polityce oraz przedstawicielami Kół Naukowych funkcjonujących w Instytucie: Koła Human Rights, Koła Politologów oraz Koła Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Porządku Publicznego. Uczniowie i studenci będą mogli się zapoznać z ofertą pracy i służby w formacjach mundurowych a także z zasadami rekrutacji do nich. Nauczyciele-praktycy opowiedzą o specyfice studiów w Instytucie Nauk o Polityce na kierunkach Bezpieczeństwo Wewnętrzne, Politologia, Stosunki Międzynarodowe, Europeistyka. Studenci zaś opowiedzą o zasadach funkcjonowania Legii Akademickiej oraz kół naukowych.

Trzecim elementem wydarzenia (także na korytarzu przed Aulą „Kula” w A0 w godzinach 11.00-14.00) jest Maraton pisania listów Amnesty International. Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich. W tym roku motywem przewodnim Maratonu jest prawo do pokojowych zgromadzeń.

Około godziny 13.30 planowane jest ogłoszenie wyników Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności.

Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie wszystkich zainteresowanych!

Zastępca dyrektora

Instytut Nauk o Polityce