Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych z wizytą na Kampusie „Zalesie”

10 listopada 2022 r. w Instytucie Ekonomii i Finansów UR gościli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rzeszowie, którzy spotkali się z pracownikami Instytutu, jego studentami oraz specjalistami z Działu Rekrutacji i Karier Studenckich UR.

Gości powitał Dyrektor Instytutu – dr hab. Ryszard Kata, prof. UR, który wskazał na szczególną rolę kształcenia młodych ekonomistów w warunkach dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej Polski.

„Mój Efekt Latte” to tytuł warsztatów z zakresu zarządzania budżetem osobistym poprowadzonych przez mgr Magdalenę Suraj, pracownika Zakładu Finansów Publicznych i Rynków Finansowych. Blisko godzinne spotkanie z uczniami obejmowało zagadnienia efektywnego zarządzania dochodami i wydatkami, a w szczególności aspektów optymalizacji i priorytetyzacji wydatków osobistych. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zidentyfikować i obliczyć wydatki własne w ramach tzw. Efektu Latte, a następnie nauczyć się jak tę wiedzę przełożyć na zwiększanie bogactwa bez potrzeby zwiększania strony dochodowej.

Doradca zawodowy z Sekcji Biura Karier – mgr inż. Marta Kot zaprezentowała pełną ofertę edukacyjną Uniwersytetu Rzeszowskiego, wskazując na możliwość szerokiego wyboru kierunku studiów, a specjalista Sekcji Rekrutacji – mgr Paulina Stankiewicz przedstawiła przebieg procesu rekrutacyjnego.

Dr Piotr Cyrek z Katedry Marketingu i Przedsiębiorczości, prowadząc z młodzieżą dyskusję na temat budowania kapitału wiedzy i kształtowania kariery zawodowej, skłaniał uczniów do jej planowania już na etapie wyboru studiów. Wskazywał także na konieczność poszerzania horyzontów i dociekliwości w poszukiwaniu nieoczywistych rozwiązań, które pozwalają przezwyciężyć trudności w realizacji aspiracji zawodowych.

Możliwość rozmowy ze studentami Instytutu Ekonomii i Finansów była dla uczniów okazją do poznania faktów z życia studentów. Spacer po Kampusie pozwolił poznać warunki w jakich  prowadzone są wykłady i ćwiczenia. Młodzież miała także okazję obserwować przez chwilę planowe zajęcia, w których uczestniczyli studenci oraz odwiedzić czytelnię.