Konferencja „Zmiany w edukacji ekonomicznej dzieci i młodzieży – wyzwania i propozycje”.

W dniu 1 grudnia 2022 r. w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rzeszowie odbyła się konferencja „Zmiany w edukacji ekonomicznej dzieci i młodzieży – wyzwania i propozycje”. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Warszawski Instytut Bankowości oraz Miasto Rzeszów.

Konferencja została zorganizowana w związku z zapowiedzianym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadzeniem od 1 września 2023 r. nowego przedmiotu do szkół ponadpodstawowych – Biznes i Zarządzanie, który na zastąpić dotychczas realizowany przedmiot – Podstawy Przedsiębiorczości.

Celem konferencji było przekazanie dyrektorom szkół i nauczycielom bieżących informacji o pracach nad nowym przedmiotem szkolnym oraz wskazanie projektów edukacyjnych Warszawskiego Instytutu Bankowości, które pomogą nauczycielom i uczniom w przygotowaniu się, a następnie realizowaniu nowego przedmiotu szkolnego.

Podczas wydarzenia głos zabrała Pani Wiceprezydent Krystyna Stachowska podkreślając istotę rozwoju przedsiębiorczości oraz umiejętności zarządzania finansami osobistymi. Profesor Tomasz Rachwał przedstawił założenia i zmiany jakie wiążą się z wprowadzeniem do polskich szkół przedmiotu Biznes i Zarządzanie. Profesor Witold Orłowski oraz Prezes WIB Waldemar Zbytek zaprezentowali projekty edukacyjne  „Porwani przez ekonomię” oraz „Przygody przedsiębiorczego Dżeka” jako odpowiedź na wyzwanie, przed którym stoją nauczyciele i dyrektorzy polskich szkół w kształtowaniu postaw przedsiębiorczych oraz rozwoju kompetencji ekonomicznych u przyszłych pokoleń.

Wyżej wymienione projekty edukacyjne wspierają szkoły i nauczycieli nie tylko poprzez zapewnienie gotowych materiałów dydaktycznych oraz scenariuszy, ale również w warsztatowym przygotowaniu nauczycieli do ich prowadzenia. Są to inicjatywy nieodpłatne, do których można przystąpić w każdym momencie – wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej:

Konferencję zwieńczało wystąpienie prof. Ryszarda Katy z Uniwersytetu Rzeszowskiego, dotyczące znaczenia edukacji ekonomicznej - od szkoły podstawowej do Uniwersytetu. W wydarzeniu wzięło udział ponad 80 nauczycieli i dyrektorów rzeszowskich szkół.

Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo!