W dniach 17-21 2022 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych formą aktywności kulturalnej środowisk polonijnych – ich rola w kształtowaniu wizerunku oraz promocji Polski, zorganizowana przez Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przy współudziale Uniwersytetu Rzeszowskiego. W konferencji wzięli udział przedstawiciele świata nauki, działacze polonijni oraz przedstawiciele wojewódzkich władz rządowych i samorządowych. Obradom przewodniczył prof. UR dr hab. Andrzej Bonusiak, który wygłosił referat wprowadzający w tematykę konferencji, dotyczący kultury polsko-polonijnej. Uniwersytet Rzeszowski reprezentowały: dr Małgorzata Kułakowska i dr Jolanta Ślęzak-Gotkowska (Centrum Polonijne), prof. UR dr hab. Agnieszka Myszka i prof. UR dr hab. Anna Jamrozek-Sowa (Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa), dr Jadwiga Bär (Katedra Germanistyki, Studium Kulturalno-Oświatowe „Resovia Saltans”).

Konferencja stanowiła platformę wymiany zarówno doświadczeń naukowo-badawczych, jak i związanych z bieżącą działalnością organizacji i środowisk polonijnych w dziedzinie szeroko pojętej kultury.

Podczas konferencji prezentowana była wystawa „Trochę z przypadku, trochę z potrzeby…” 50 lat Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, przygotowanej przez Centrum Polonijne i Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna