Instytut Neofilologii zaprasza w dniu 1.12.2021 o g. 11.00 na wykład profesora Gerda Antosa z Uniwersytetu w Halle (Niemcy): "Zur Rhetorik der Selbstmanipulation"

logo UR.jpg [6.37 KB]
 logo wykład.jpg [110.18 KB]

Instytut Neofilologii zaprasza w dniu 1.12.2021 o g. 11.00 na wykład

profesora Gerda Antosa z Uniwersytetu w Halle (Niemcy)

Zur Rhetorik der Selbstmanipulation

Wykład odbędzie się w języku niemieckim w formie online.

Zapraszamy do dołączenia poprzez link (podając pełne imię i nazwisko):

Gerd Antos

światowej sławy lingwista, emerytowany profesor językoznawstwa germańskiego na Uniwersytecie im. Marcina Lutra w Halle-Wittemberg, prowadzi badania w zakresie lingwistyki tekstu, lingwistyki stosowanej, języka pisanego i mówionego. Inicjator badań nad zrozumiałością i transferem wiedzy. Wiele publikacji poświęcił językowi prawa.

Inicjator i współautor wielu projektów naukowo-badawczych, m.in.: „Verständlichkeit und Wissenskommunikation“, „Wissenskommunikation und Denkstile“, „Rechtslinguistik“, „Textlinguistik“, „Angewandte Linguistik“. W latach 1994-1996 był wiceprezesem a w latach 1998-2002 prezesem Stowarzyszenia Lingwistyki Stosowanej [Gesellschaft für Angewandte Linguistik , e.V.]. Członek „Międzynarodowej Rady Naukowej Instytutu Języka Niemieckiego" (IdS) w Mannheim.

Jako profesor wizytujący prowadził wykłady na uniwersytetach w kraju i za granicą (m.in. Wiedeń, Salzburg, Chiny, Włochy, Polska, Węgry). Jest członkiem honorowym Towarzystwa Węgierskich Germanistów, profesorem honorowym Uniwersytetu Panońskiego w Veszprém (Węgry), a także członkiem założycielem Koła Görlitz (Towarzystwo Polsko-Niemieckiej Współpracy Naukowej).

Jest autorem licznych, bardzo cenionych i wielokrotnie cytowanych prac (najnowsza monografia to Rhetorik der Selbstverzauberung. Berlin: Frank & Timme, 2021). Więcej informacji: https://antos.germanistik.uni-halle.de/

Wykład zorganizowano w ramach projektu “International Linguistics Colloquium: Inter- and Intralinguistic contrasts,” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu "Doskonała Nauka" (DNK/SP/462267/2020).