WYSTAWA transPRINT 2 RZ/SZ Wystawa Polskiej Grafiki Współczesnej grafików z Akademii Sztuki w Szczecinie i z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego

Transprint 2022.jpg [783.62 KB]

WYSTAWA transPRINT 2 RZ/SZ
Wystawa Polskiej Grafiki Współczesnej
Wernisaż: 22 luty 2022, godz. 18:00

Galeria R+

Akademia Sztuki w Szczecinie
Pl. Orła Białego 2

Wystawa transPRINT to przegląd Współczesnej Polskiej Grafiki Artystycznej organizowany cyklicznie przez Katedrę Grafiki Artystycznej Wydziału Grafiki Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podczas realizacji wystawy transPRINT2 założeniem było zestawienie twórczości środowisk akademickich z Rzeszowa i Szczecina. Uczelni z przeciwległych krańców Polski, Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego tak jak Akademia Sztuki w Szczecinie jest nowym prężnie rozwijającym się ośrodkiem kształcącym w zakresie grafiki artystycznej.

„Do wystawy transPRINT 2 zaprosiłem grafików z Akademii Sztuki w Szczecinie i z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Moim założeniem była próba spojrzenia na grafikę warsztatową uczelni leżących dokładnie na krańcach przekątnej Polski. Dzieli je prawie 1000 kilometrów! Sądzę, że warto dokonać takiej konfrontacji, ponieważ obie jednostki są stosunkowo „młode” i w trakcie budowania własnych tożsamości artystycznych (rzeszowski Instytut istnieje od 1995 r., a uczelnia szczecińska od 2010 r.).

Prezentacja twórczości tak szerokiej i różnorodnej grupy artystów, wielu uznanych i cenionych zarówno w kraju, jak i na świecie, a tworzących w różnych technikach graficznych (wklęsłodruk, wypukłodruk, serigrafia, litografia, offset, druk cyfrowy) będzie okazją do prześledzenia współczesnych zjawisk występujących w grafice polskiej. Pozycja, z której grafika podejmuje próby opisu świata bądź samej siebie, zawsze pochodziła spoza naskórka sztuki. Według mnie to jej cecha charakterystyczna (chociażby z przyczyny warsztatu), z powodu której posiada możliwość innej reakcji niż np. media elektroniczne, co w efekcie daje czas do pełniejszej, bardziej złożonej, uniwersalnej wypowiedzi. Takie też prace przysłali zaproszeni artyści, zresztą najbardziej charakterystyczne dla ich twórczości. Na przestrzeni całych stuleci artysta dążył do pozostawienia indywidualnego śladu i to było podstawą jego istnienia. Ta świadomość, jak się wydaje, niezbędna jest również dzisiaj oraz fakt, że grafika jest językiem uniwersalnym, zrozumiałym dla wszystkich.”

Prof. Mirosław Pawłowski – inicjator projektu.

Podczas wystawy będzie dostępny katalog z pracami wszystkich uczestników.
W wystawie udział biorą: Kamila Bednarska, Paweł Bińczycki, Sara Carrillo, Łukasz Cywicki, Ewa Czerwińska- Romanowska, Agnieszka Dobosz-Bruchnalska, Marcin Dudek, Marta Dziomdziora, Paweł Frąckiewicz, Grzegorz Frydyk, Andreas Guskos, Marcin Jachym, Agnieszka Jankiewicz, Joanna Janowska-Augustyn, Marta Kołodziej-ska, Agnieszka Lech-Bińczycka, Ewelina Maksimiuk, Arkadiusz Marcinkowski, Zuzanna Marczak, Marek A. Olszyński, Mirosław Pawłowski, Krzysztof Pisarek, Kamil Skrzypiec, Aneta Suslinnikow, Magdalena Uchman, Andrzej Wochnik, Andrzej Załecki i Maria Zwolińska.