XVIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa MUSICA GALICIANA 2022

XVIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa MUSICA GALICIANA

Rzeszów, 4–5 marca 2022 r.

Tegoroczna, zaproponowana przez organizatorów, tematyka konferencji ,,Muzyczne tradycje Galicji – dziedzictwo, inspiracje, konteksty” spotkała się z niezwykle żywym odzewem badaczy z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych.  W obradach uczestniczyło 57 naukowców z Izraela (Beer Szewa), Niemiec (Lipsk), Austrii (Salzburg), Szwajcarii (Fryburg), Ukrainy (Charków, Lwów, Iwano-Frankiwsk, Drohobycz, Tarnopol, Równe) oraz Polski (Warszawa, Kraków, Wrocław, Opole, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Bytom, Częstochowa, Rzeszów).  Międzynarodowa grupa 57 naukowców, uczestników konferencji, skupiła przedstawicieli różnych dyscyplin, nie tylko humanistycznych, m.in. muzykologów, etnomuzykologów, wykonawców i teoretyków muzyki, pedagogów muzyki, historyków, historyków sztuki, muzealników i polonistów, co stworzyło wyjątkową okazję do szerokiego interdyscyplinarnego spojrzenia na muzyczną przeszłość Galicji.

Niezwykłym dopełnieniem pierwszego dnia konferencji był Koncert Muzyki Wokalnej w wykonaniu Mariany Poltorak, Magdaleny Węgielnik oraz Ksenii Łuki, studentek klasy śpiewu prof. dr hab. Olgi Popowicz w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, którym na fortepianie towarzyszyła Dominika Peszko. W programie koncertu znalazły się pieśni solowe kompozytorów polskich i ukraińskich, które tego wieczoru, dzięki transmisji on-line, dotarły i wybrzmiały ze szczególnym przesłaniem w wyjątkowych miejscach, niestety także tych służących jako schronienie przed atakiem rakietowym.

Podczas konferencji można było ponownie uświadomić sobie, że dziedzictwo kulturowe Ukrainy jest ściśle związane z Europą, i jak powiedział prezydent Wołodymyr Zełeński: ,,Z nami Unia Europejska na pewno będzie dużo silniejsza, a bez was Ukraina będzie osamotniona”. Wielokrotnie wyrażano słowa uznania dla ukraińskich naukowców, którzy pomimo tej niezwykle dramatycznej, zagrażającej bezpieczeństwu i życiu sytuacji, postanowili wziąć udział w wydarzeniu, które dało im poczucie normalności i potwierdziło ich obecność w tradycji galicyjskiej i świecie europejskiej nauki. Świadectwem doniosłości i symbolicznego wymiaru tej edycji konferencji niech będą słowa przesłane do jej organizatorów:

,,Jestem pod wrażeniem różnorodności tematycznej wystąpień Uczestników. Dziękuję za możliwość wzięcia udziału w tej uczcie duchowej, która stała się swoistym antidotum na tragizm codzienności. Nasze spotkanie oraz wspólny krąg zainteresowań najlepiej świadczą
o wspólnocie duchowej badaczy kresowej historii i kultury. Bardzo Państwu dziękuję” (dr hab. prof. Jolanta Załęczny, prof. AFiB, Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie)

,,Дух сильніший за випробування плоті. Наш науковий політ дозволив хоч на короткий час вийти зі стану екзистенційного шоку, за що сердечно дякую всім колегам!” /

,,Duch jest silniejszy niż próba ciała. Nasza naukowa podróż pozwoliła nam choćby na krótki czas wydostać się ze stanu szoku egzystencjalnego, za co serdecznie dziękuję wszystkim kolegom!” (prof. dr hab. Luba Kijanowska, Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna im. M.W. Łysenki, Ukraina)

,,Сердечно дякую за блискуче проведену конференцію, за підбір цікавих доповідей, за добрі і щирі слова підтримки. Дійсно дуже складний час, багато болі і тривог, не завжди вдавалося прослухати доповіді, які цікавили особливо, бо приходилося вирішувати різні проблеми, пов'язані з воєнними подіями, деколи пропадав Інтернет. Але відчуття власне якоїсь особливої безпеки, яке з'явлося при зануренні в конференційну, таку звичну для нас в мирний час, атмосферу, додало сил і віри в добре майбутнє. Дякую Вам сердечно”. / ,,Bardzo dziękujemy za znakomicie zorganizowaną konferencję, za dobór ciekawych referatów, za życzliwe i szczere słowa wsparcia. To naprawdę bardzo trudny czas, dużo bólu i niepokoju, nie zawsze można było wysłuchać wystąpień, które były wyjątkowo interesujące, ponieważ trzeba było rozwiązywać różne problemy związane z wojennymi wydarzeniami, czasem znikał Internet. Ale poczucie pewnego szczególnego bezpieczeństwa, które odczuwaliśmy podczas konferencji, tak znane nam z czasów pokoju, atmosfera, dodały nam siły i wiary w dobrą przyszłość. Serdecznie dziękuję” (dr hab. Iryna Dowhaluk, prof. LUN im. I. Franki, Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki, Ukraina)

,,Дякую, за підтримку наших польських колег, за спільні сльози та щирі слова підтримки. Ми переможемо! А ця конференція назавжди увійде в історію!” / ,,Dziękuję za wsparcie naszych polskich kolegów, za wspólne łzy i szczere słowa wsparcia. Wygramy! A ta konferencja na zawsze przejdzie do historii!” (prof. dr hab. Tetiana Mołczanowa, Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna im. M.W. Łysenki, Ukraina)

,,Цю конференцію не забудемо ніколи! Вірю, що на наступну поїдемо спокійно до Жешува! Бог з нами!” / ,,Nigdy nie zapomnimy tej konferencji! Wierzę, że następnym razem spokojnie pojedziemy do Rzeszowa! Niech Bóg będzie z nami!” (prof. dr hab. Hanna Karaś, Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. W. Stefanyka w Iwano-Frankiwsku, Ukraina)

Kinga Fink, Grzegorz Oliwa