Relacja z XXI konferencji naukowej z cyklu „Nierówności społeczne a wzrost gospodarczy”

W dniu 28 września 2022 r. odbyła się kolejna, XXI edycja konferencji naukowej z cyklu „Nierówności społeczne a wzrost gospodarczy”, w tym roku zorganizowana pod hasłem „Gospodarka, polityka i społeczeństwo wobec współczesnych kryzysów”. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem J.M. Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwestra Czopka. Organizatorami konferencji był Instytut Ekonomii i Finansów oraz redakcja czasopisma naukowego „Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy” pod kierunkiem prof. dr hab. Michała Gabriela Woźniaka.

Konferencję zainaugurował Prodziekan ds. Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. Bogdan Wierzbiński, prof. UR wraz z Zastępcą Dyrektora Instytutu Ekonomii i Finansów dr inż. Lidią Kaliszczak. W merytoryczne obszary dyskusji konferencyjnej wprowadził uczestników spotkania prof. dr hab. Michał Gabriel Woźniak – pomysłodawca i inicjator cyklicznych spotkań w Rzeszowie.

Centralnym problemem rozważanym w trakcie obrad w tym roku były aktualne problemy oraz zagrożenia związane ze współczesnymi zjawiskami kryzysowymi, w szczególności wywołanymi wojną na Ukrainie oraz pandemią Covid-19. Dyskusje toczyły się w ramach czterech sesji naukowych, poświęconych: eskalacji nierówności ekonomiczno-społecznych jako przejawu współczesnych kryzysów, problemom podziału i ładu publicznego w czasach kryzysu, konsekwencjom kryzysu pandemicznego oraz agresji militarnej, a także analizie zjawisk kryzysowych jako wyzwań dla otoczenia międzynarodowego, krajowego i lokalnego. Oprócz wysłuchania wystąpień prelegentów i udziału w dyskusji, uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z referatami udostępnionymi w formie multimedialnych posterów.

W konferencji uczestniczyło kilkudziesięciu uczonych z ośrodków naukowych z całej Polski, a także z Czech oraz Ukrainy. Prelegenci reprezentowali m.in. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Szkołę Główną Handlową (SGH), Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW), Politechnikę Rzeszowską, Politechnikę Białostocką, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytet Rzeszowski. W debacie konferencyjnej brali także udział przedstawiciele praktyki gospodarczej oraz Programu Edukacyjnego Nowoczesne Zarządzanie Biznesem.

Z szerszą dyskusją wokół tytułowego problemu konferencji będzie można zapoznać się na łamach kwartalnika „Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy”, w którym w 2022 i 2023 roku publikowane będą pełne teksty referatów. Zachęcamy do lektury również wcześniejszych tekstów koncentrujących się wokół tematyki wzrostu i nierówności https://journals.ur.edu.pl/nsawg