Relacja z XX jubileuszowej konferencji naukowej z cyklu „Nierówności społeczne a wzrost gospodarczy”

W dniu 28 września 2021 r. odbyła się już XX jubileuszowa edycja konferencji naukowej z cyklu „Nierówności społeczne a wzrost gospodarczy”, w tym roku zorganizowana pod hasłem „INSTYTUCJE, POLITYKA, ZARZĄDZANIE A ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ”. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem J.M. Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwestra Czopka.

W obliczu pandemii w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników konferencji dyskusja realizowana była w formule zdalnej z prezydium konferencji obradującym w Instytucie Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Organizatorami konferencji był Instytut Ekonomii i Finansów oraz redakcja czasopisma naukowego „Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy” pod kierunkiem prof. dr hab. Michała Gabriela Woźniaka.

Konferencję zainaugurowała Pani Prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. Elżbieta Feret, prof. UR wraz z Dyrektorem Instytutu Ekonomii i Finansów dr hab. Ryszardem Katą, prof. UR. W merytoryczne obszary dyskusji konferencyjnej wprowadził uczestników spotkania prof. dr hab. Michał Gabriel Woźniak - pomysłodawca i inicjator cyklicznych spotkań w Rzeszowie.

Centralnym problemem rozważanym w trakcie obrad w tym roku były problemy oraz zagrożenia związane z programowaniem oraz wdrażaniem koncepcji zrównoważonego rozwoju. Dyskusje toczyły się w ramach czterech sesji naukowych, poświęconych zagadnieniom: nierówności ekonomiczno-społecznych w kontekście zrównoważonego rozwoju, społecznego wymiaru zrównoważonego rozwoju, doświadczeń regionalnych, sektorowych i organizacyjnych w kreowaniu zrównoważonego rozwoju oraz idei i ich instytucjonalizacji dla zrównoważonego rozwoju. Oprócz wysłuchania wystąpień prelegentów i udziału w dyskusji, uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z referatami udostępnionymi w formie multimedialnych posterów.

W konferencji uczestniczyło kilkudziesięciu uczonych z ośrodków naukowych z całej Polski, a także z zagranicy – Niemiec, Ukrainy i Białorusi. Byli to naukowcy reprezentujący m.in. Akademię Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Szkołę Główną Handlową (SGH), Akademię Górniczo-Hutniczą (AGH) im. S. Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS), Politechnikę Częstochowską, Politechnikę Rzeszowską, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL), Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Szczeciński i Uniwersytet Rzeszowski.

Z szerszą dyskusją wokół tytułowego problemu konferencji będzie można zapoznać się na łamach kwartalnika „Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy”, w którym w 2022 roku publikowane będą pełne teksty referatów. Zachęcamy do lektury również wcześniejszych tekstów koncentrujących się wokół tematyki wzrostu i nierówności https://journals.ur.edu.pl/nsawg