Relacja z IX Konferencji z cyklu Nierówności społeczne a wzrost gospodarczy

W dniu 24 września 2020 r. odbyła się XIX konferencja naukowa z cyklu „Nierówności społeczne a wzrost gospodarczy”, w tym roku zorganizowana pod hasłem „Cyfrowa transformacja – szanse i zagrożenia”. W obliczu pandemii w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników konferencji dyskusja realizowana była w formule zdalnej z prezydium konferencji obradującym w Instytucie Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Organizatorami konferencji był Instytut Ekonomii i Finansów oraz redakcja czasopisma naukowego „Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy” pod kierunkiem prof. dr hab. Michała Gabriela Woźniaka.

Konferencję zainaugurowała Pani Prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. Elżbieta Feret, prof. UR wraz z Dyrektorem Instytutu Ekonomii i Finansów dr hab. Ryszardem Katą, prof. UR. W merytoryczne obszary dyskusji konferencyjnej wprowadził uczestników spotkania prof. dr hab. Michał Gabriel Woźniak – pomysłodawca i inicjator cyklicznych spotkań w Rzeszowie.

Wielorakie konsekwencje rewolucji cyfrowej dla jakości życia we wszystkich sferach bytu ludzkiego stały się centralnym problemem rozważanym w trakcie obrad. Toczyły się one w ramach trzech sesji naukowych, poświęconych zagadnieniom: diagnozy i pomiaru cyfrowej transformacji, instytucji i aktorów cyfrowej transformacji oraz społecznych aspektów cyfrowej transformacji. Oprócz wysłuchania wystąpień prelegentów i udziału w dyskusji, uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z referatami udostępnionymi w formie multimedialnych posterów.

W konferencji uczestniczyło kilkudziesięciu uczonych z ośrodków naukowych z całej Polski, a także z zagranicy – Czech, Ukrainy i Białorusi. Byli to naukowcy reprezentujący m.in. Akademię Leona Koźmińskiego, Politechnikę Koszalińską, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Rzeszowski. Ważne miejsce wśród referentów zajął również przedstawiciel praktyki – wiceprezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, organizator Programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem Waldemar Zbytek, który podzielił się refleksją nad poziomem kompetencji cyfrowych.

Z szerszą dyskusją wokół tytułowego problemu konferencji będzie można zapoznać się na łamach kwartalnika „Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy”, w którym w 2021 roku publikowane będą pełne teksty referatów. Zachęcamy do lektury również wcześniejszych tekstów koncentrujących się wokół tematyki wzrostu i nierówności /uniwersytet/nauka/czasopisma-uniwersytetu-rzeszowskiego-punktowane-p/nierownosci-spoleczne-a-wzrost-gospodarczy