II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wokół pojęcia pracownika i pracodawcy"

W dniach 5-6 października 2021 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wokół pojęcia pracownika i pracodawcy”. Organizatorem wydarzenia był Zakład Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Zakład Prawa Pracy Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Prawa Pracy i Polityki Społecznej. Uroczystego otwarcia konferencji reprezentując Kolegium Nauk Społecznych dokonała Pani dr hab. Sabina Grabowska, prof. UR, Dziekan  Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. W imieniu Kolegium Rektorskiego głos zabrał Pan prof. dr hab. Paweł Grata – Prorektor Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyrekcję Instytutu Nauk Prawnych reprezentował Pan dr hab. Grzegorz Maroń, prof. UR .  W imieniu organizatorów zebranych uczestników przywitała Pani dr hab. Aneta Kowalczyk, prof. UR – Kierownik Zakładu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Przewodnicząca Komitetu Naukowego konferencji.

Druga z cyklicznych konferencji poświęcona była podstawowym pojęciom z zakresu prawa pracy, które wyznaczają jego zakres podmiotowy tj. pojęciu „pracownika” i „pracodawcy”. Organizatorzy postawili sobie za cel odpowiedź na pytanie o potrzebę redefinicji powyższych pojęć w kontekście globalizacji gospodarki, rozwoju nowoczesnych technologii, dążenia do coraz większej elastyczności uczestników obrotu gospodarczego, a także pandemii Covid-19.

Podczas ośmiu paneli tematycznych wystąpiło 44 prelegentów reprezentujących czternaście zagranicznych ośrodków akademickich (z Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Ukrainy, Portugalii, Rumunii, Północnej Macedonii, Indii, Tajwanu, Stanów Zjednoczonych Ameryki) oraz dwanaście krajowych ośrodków naukowych. W konferencji czynnie uczestniczyli także przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, a także Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie. Referaty wygłoszone zostały również przez pracowników Instytutu Nauk Prawnych: Panią dr Agatę Luderę-Ruszel (The EU concept of worker and its potential for the protection of workers) oraz Pana mgr Michała Skórę (New forms of employment. Reflections on employment of people with disabilities).

Głównym partnerem wydarzenia było Województwo Podkarpackie. Konferencja została objęta patronatem medialnym: Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Sprawiedliwości, Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa, Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie oraz JM Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego. Konferencja została objęta patronatem medialnym: TVP 3 Rzeszów, Polskiego Radia Rzeszów, Radia VIA, Portalu Gospodarka Podkarpacka.pl oraz Monitora Prawa Pracy.

Konferencja została dofinasowana z programu „Doskonała Nauka” Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Link do nagrań.