Międzynarodowa konferencja ekspercka pt.”Społeczno-ekonomiczne skutki depopulacji w krajach i regionach Trójmorza”.

4 marca 2021 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się międzynarodowa konferencja ekspercka (online) pt.”Społeczno-ekonomiczne skutki depopulacji w krajach i regionach Trójmorza”.

Organizatorami wydarzenia byli: Uniwersytet Rzeszowski, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Urząd Statystyczny w Rzeszowie, ASECU (Association of Economic Universities of South and Eastern Europe and the Black Sea Region), Rządowa Rada Ludnościowa, Euroregion Karpacki Oraz Stowarzyszenie Europejskich Regionów Granicznych.
Spotkanie odbyło się pod patronatem honorowym Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Głównego Urzędu Statystycznego oraz TVP 3 Rzeszów.

Uroczystego otwarcia spotkania dokonali: wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart, przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej prof. dr hab. Józefa Hrynkiewicz, prezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominik Rozkrut, prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

W moderowanej dyskusji podzielonej na trzy panele dyskusyjne głos zabierali przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, reprezentanci państw współpracujących w ramach inicjatywy Trójmorza, służb statystyki publicznej, Rządowej Rady Ludnościowej, ośrodków naukowych oraz przedstawiciele stowarzyszeń, m. in Stowarzyszenia Euroregion Karpacki.

W pierwszym z paneli pn. Zmiany w stanie i strukturze ludności o charakterze depopulacyjnym, moderowanym przez dra hab. Bogdana Wierzbińskiego głos zabrali paneliści: dr hab. Elżbieta Feret, prof. Grigoris Zarotiadis, prof. dr hab. Józef Oleński, prof. L. Nakov.
Dyskutowano nt. współczesnych procesów migracyjnych – kierunków oraz znaczenia dla rozwoju społeczno-ekonomicznego kraju, a także procesu starzenia się społeczeństwa i jego skutków w wymiarze społecznym, jak również ekonomicznym. Zastanawiano też się nad tym, jak depopulacja wpływa na konkurencyjność gospodarki i rynku pracy w kontekście rozwoju gospodarczego.

W drugim panelu pn. Społeczno-ekonomiczne i demograficzne wyzwania w państwach Trójmorza moderowanym przez dra Marka Cierpiał-Wolana głos zabrali: prof. Saša Popović, Władysław Ortyl, prof. Paskal Zhelev, dr hab. Grzegorz Ślusarz, prof.UR.
W panelu tym poddano pod dyskusję następujące zagadnienia:

• Jakie powinny być podejmowane działania strategiczne dla ograniczania niekorzystnych procesów demograficznych oraz niwelowania ich skutków?,
  • Jakie walory Podkarpacia mogą stanowić atut w budowaniu specyficznego produktu krajów Trójmorza?,
  • Jak zidentyfikować najważniejsze konsekwencje społeczne i gospodarcze wynikające z procesów depopulacji w poszczególnych regionach krajów Trójmorza, czy endogeniczny potencjał regionów w Państwa kraju jest w stanie sprostać wyzwaniom związanym z depopulacją?,
  • Czy spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią COVID-19 może paradoksalnie osłabić procesy depopulacji (np. telepraca, rozwój turystyki krajowej)?.

W ostatnim panelu pn. Transgraniczne obszary funkcjonalne - innowacyjny instrument rozwoju obszarów Trójmorza głos zabrali paneliści m.in. Daniele Del Bianco, dr Thomas G. Mathia, prof. Eduardas Spiriajevas, Tamás Lunk, Jozef Polačko prof. Volodymyr Khiminets, dr Paweł Wais przedstawiający swoje doświadczenia dotyczące współpracy transgranicznej na granicach poszczególnych krajów/regionów.

W dyskusjach głos zabierali przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, reprezentanci państw współpracujących w ramach inicjatywy Trójmorza, służb statystyki publicznej, Rządowej Rady Ludnościowej, ośrodków naukowych oraz przedstawiciele stowarzyszeń, m. in Stowarzyszenia Euroregion Karpacki.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele świata nauki, administracji rządowej, samorządów lokalnych oraz zainteresowani tematyką z krajów takich jak: Polska, Grecja, Włochy, Macedonia Północna, Czarnogóra, Bułgaria, Niemcy, Ukraina, Francja, Litwa, Słowacja, Węgry.

Konferencja była czwartym z kolei wydarzeniem dotyczącym zagadnień związanych z problematyką „Trójmorza”, które zorganizował Uniwersytet Rzeszowski.

fot.:Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie