ZAKOŃCZENIE PROJEKTU PT. „ZBUDUJ KAPITAŁ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI!”

W okresie od 4 listopada 2019 roku do 31 grudnia 2020 roku Uniwersytet Rzeszowski, przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim realizował Projekt pt. „Zbuduj kapitał przedsiębiorczości!”. Z dużą satysfakcją i prawdziwą przyjemnością informujemy, że realizacja ww. Projektu dobiegła końca, a Projekt został rozliczony, zarówno pod względem merytorycznym, jak i finansowym.

Głównym celem Projektu było zwiększenie świadomości młodzieży szkół średnich w zakresie możliwości i sposobów budowania kapitału przedsiębiorczości (jako jednego z rodzajów kapitału kariery) oraz upowszechnienie wiedzy w tym zakresie. W Projekcie udział wzięło 120 uczniów kształcących się w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach.

W ramach Projektu przeprowadzono panele warsztatowe, które odbyły się w ww. Zespole Szkół. Warsztaty poświęcone były następującej problematyce: 1) Moja firma – krok po kroku; 2) Od pierwszej praktyki do awansu zawodowego; 3) Jak budować kapitał przedsiębiorczości? 4) Jak napisać dobry biznesplan? i cieszyły się wśród uczniów dużym zainteresowaniem. Tematy warsztatów wpisywały się w problematykę proponowaną przez Narodowy Bank Polski w zakresie edukacji ekonomicznej. Cykl warsztatów zakończony został konkursem na najlepszy biznesplan. Celem konkursu było utrwalenie efektów dydaktycznych wynikających z udziału uczniów w warsztatach, pogłębienie zainteresowań młodzieży wiedzą ekonomiczną (szczególnie z zakresu przedsiębiorczości) oraz sprawdzenie umiejętności praktycznego wykorzystania pozyskanej wiedzy teoretycznej. Spośród prac zgłoszonych na konkurs wyłoniono trzy najlepsze biznesplany. Przyznano również wyróżnienia w trzech kategoriach: za innowacyjność biznesplanu, za kreatywność w opracowaniu biznesplanu oraz wyróżnienie za najbardziej oryginalny „pomysł na biznes”. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody. W trakcie Projektu zrealizowane zostały również prace badawcze dotyczące kształtowania postaw i zachowań przedsiębiorczych wśród uczniów. Pokłosiem przeprowadzonych badań była monografia naukowa pt. „Kapitał przedsiębiorczości ludzi młodych – aspekty teoretyczne i praktyczne” (autorzy monografii: A. Barwińska-Małajowicz, P. Żegleń, L. Kaliszczak). Monografia została wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego. Działania projektowe zostały zakończone uroczystą konferencją, podczas której przedstawiono wybrane wyniki prac badawczych, jak również biznesplany osób nagrodzonych w konkursie dydaktycznym.

Projekt był realizowany przez Zespół pracowników i studentów Instytutu Ekonomii i Finansów UR w składzie: dr Patrycja Żegleń, Anna Norek, Jakub Szelec i Dominik Gaweł, kierowany przez dr hab. Annę Barwińską-Małajowicz prof. UR i wspierany przez następujących pracowników: mgr Annę Rychlak z Sekcji Kosztów Kwestury UR , inż. Bożenę Małek z Działu Spraw Osobowych oraz mgr Elżbietę Hader z Działu Płac, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Wszystkie działania zaplanowane w Projekcie zostały pomyślnie zrealizowane, pomimo skomplikowanych warunków realizacji Projektu, spowodowanych panującą pandemią.

Szczere słowa podziękowania kierujemy do Partnerów współpracujących w trakcie realizacji Projektu, zwłaszcza do Dyrekcji i Pracowników Narodowego Banku Polskiego oraz Dyrekcji i Nauczycieli Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach, którego uczniowie uczestniczyli w działaniach projektowych. Z wielką przyjemnością gościliśmy w murach Zespołu Szkół w Ropczycach, witani przez Dyrekcję, Nauczycieli i Uczniów z niezwykłą życzliwością, otwartością i dużym zaangażowaniem.

Dziękujemy za owocną współpracę, wszelkie inicjatywy oraz wielką życzliwość i sympatię. Jednocześnie wyrażamy nadzieję na kontynuowanie podjętej współpracy.

Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami oraz nadzieją na dalszą współpracę

w imieniu Zespołu Projektowego

dr hab. Anna Barwińska-Małajowicz, prof. UR - koordynator Projektu