ZAKOŃCZENIE PROJEKTU pt. „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP. Akademia Młodego Finansisty ”

W okresie od 7 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku Uniwersytet Rzeszowski, przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim realizował Projekt pt. „„Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP. Akademia Młodego Finansisty””. Z dużą przyjemnością informujemy, że realizacja ww. Projektu została zakończona, a Projekt został rozliczony, zarówno pod względem merytorycznym, jak i finansowym.

Głównym celem Projektu było poszerzenie wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie finansów i przedsiębiorczości. Projekt był skierowany do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z terenów wiejskich województwa podkarpackiego W działaniach projektowych udział wzięło 324 uczniów kształcących się w 21 szkołach podstawowych. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkół podstawowych.

W ramach Projektu przeprowadzono panele warsztatowe o tematyce wpisującej się w problematykę proponowaną przez Narodowy Bank Polski w zakresie edukacji ekonomicznej. Na spotkaniach warsztatowych uczniowie poznali najważniejsze zasady gospodarowania finansami osobistymi oraz korzystania z kredytów, pożyczek i ubezpieczeń. Ponadto uczyli się, jak efektywnie oszczędzać i inwestować własne pieniądze oraz w jaki sposób planować swoją karierę zawodową. Poznali również najważniejsze instytucje wpływające na stabilność ekonomiczną i finansową w Polsce. Cykl warsztatów zakończony został konkursem dydaktycznym, którego przedmiotem było przygotowanie pracy pisemnej dotyczącej wybranych problemów omawianych podczas paneli warsztatowych. Celem konkursu było utrwalenie efektów dydaktycznych wynikających z udziału uczniów w warsztatach, a także pogłębienie zainteresowań młodzieży wiedzą ekonomiczną (szczególnie z zakresu finansów i przedsiębiorczości), jak również sprawdzenie umiejętności praktycznego wykorzystania pozyskanej wiedzy. Kapituła konkursowa wyłoniła zwycięzców konkursu. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody.

Projekt był realizowany przez Zespół pracowników Instytutu Ekonomii i Finansów UR w składzie: dr Patrycja Żegleń, mgr Rafał Pitera, mgr Natalia Kłos oraz studentów Instytutu Ekonomii i Finansów UR (członków Koła Naukowego „INTERKREATOR”) w składzie: Anna Norek, Klaudia Wierzbowska, Ilona Godniak, Patrycja Drzazga, Jakub Szelec i Kacper Dusiłło, kierowany przez dr hab. Annę Barwińską-Małajowicz prof. UR i wspierany przez następujących pracowników: mgr Annę Rychlak z Sekcji Kosztów Kwestury UR , inż. Bożenę Małek z Działu Spraw Osobowych oraz mgr Elżbietę Hader i mgr Annę Bereś z Działu Płac, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Działania zaplanowane w Projekcie zostały pomyślnie zrealizowane, w atmosferze dużej życzliwości i przyjaźni, pomimo skomplikowanych warunków realizacji Projektu, spowodowanych panującą pandemią.

Pragniemy skierować serdeczne słowa podziękowania do Partnerów współpracujących w trakcie realizacji Projektu, w szczególności do Dyrekcji i Pracowników Narodowego Banku Polskiego oraz Dyrekcji i Nauczycieli wszystkich Szkół Podstawowych, których uczniowie uczestniczyli w działaniach projektowych.

Słowa podziękowania kierujemy również do Pani Małgorzaty Rauch, Podkarpackiej Kurator Oświaty, za przyjazne i efektywne wsparcie działań projektowych na etapie rekrutacji Szkół do Projektu.

Dziękujemy za zaangażowanie i współpracę, wielką życzliwość i sympatię.

Jednocześnie wyrażamy nadzieję na kontynuowanie współpracy przy kolejnych przedsięwzięciach.

Z wyrazami szacunku i uznania oraz serdecznymi pozdrowieniami

w imieniu Zespołu Projektowego

dr hab. Anna Barwińska-Małajowicz, prof. UR - koordynator Projektu