W dniu 19 marca 2021 roku odbyła się w formie telekonferencji Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Przedsiębiorczość w dobie kryzysu COVID-19 – lekcja na przyszłość” / „Entrepreneurship in the COVID-19 crisis – lesson for future”.

Głównym organizatorem tego wydarzenia był Uniwersytet Rzeszowski (Instytut Ekonomii i Finansów Kolegium Nauk Społecznych) we współpracy z Politechniką Gdańską (Wydział Zarządzania i Ekonomii), Institute of Regional Research Named After M.I.Dolishniy of NAS of Ukraine, Ivan Franko National University of Lviv, Ukraina, Matej Bel University Banská Bystrica, Słowacja, National Transport University Kijów, Ukraina, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu (Wydział w Chorzowie, Instytut Naukowy Finansów i Rachunkowości), Uniwersytet Szczeciński (Instytut Ekonomii i Finansów), University of West Bohemia (Faculty of Economics), Czechy, West University of Timisoara, Rumunia. Radzie Programowej Konferencji przewodniczyli dr hab. Anna Barwińska-Małajowicz, prof. UR oraz dr hab. Mariola Grzebyk, prof. UR, a w jej skład weszli przedstawiciele nauk ekonomicznych, reprezentujący ośrodki naukowe w kraju i za granicą, m.in. ze Słowacji, Czech, Ukrainy i Rumunii.

Na konferencję wpłynęło ponad 120 zgłoszeń od przedstawicieli społeczności akademickiej oraz otoczenia instytucjonalnego i społeczno-gospodarczego w kraju i zagranicą. Obrady zaszczycili swoją obecnością goście honorowi w następujących osobach: pani dr Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki, pani dr hab. Elżbieta Feret, prof. UR, Prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz pan dr hab. Ryszard Kata, prof. UR, Dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Debatę konferencyjną otworzyły wystąpienia gości honorowych. Następnie obrady toczyły się w czterech tematycznych panelach dyskusyjnych:

• Pandemia COVID-19: kryzys czy nowe możliwości rozwoju;
  • Rozwój regionalny i lokalny;
  • Biznes i rynek pracy;
  • Edukacja.

W sposób równoległy uczestnicy konferencji mogli uczestniczyć również w sesji posterowej.

W trakcie debaty uwaga uczestników konferencji koncentrowała się wokół następujących zagadnień: znaczenie przedsiębiorczości dla rynku pracy, przedsiębiorczość w organizacjach publicznych, współczesne problemy zarządzania rozwojem regionalnym i lokalnym, finansowanie i rozwój przedsiębiorstw w czasie COVID-19, wyzwania szkolnictwa wyższego w dobie COVID-19, przedsiębiorczość w systemie edukacji, doświadczenia i perspektywy rozwoju biznesu, edukacji i rynku pracy w warunkach pandemii.

Organizatorzy konferencji pragną wyrazić serdeczne podziękowania wszystkim Osobom, które wzięły udział w konferencji oraz mają nadzieję na kontynuację debaty na łamach czasopism naukowych w postaci artykułów opracowanych przez uczestników konferencji na podstawie przedstawionych przez nich referatów.